Այն, որ օրենսդրական մարմինները չեն ցանկանում բարձրացնել պետական պարտքի շեմը, կարող է հանգեցնել նրան, որ ԱՄՆ-ն հայտնվի տնտեսական աղետի եզրին: Երկրի ֆինանսների նախարար Ջանեթ Յելենը Կոնգրեսին կոչ է արել պարտքի վերաբերյալ որոշում կայացնել մինչեւ հոկտեմբեր՝ պետվճարների գծով պարտավորությունների չկատարումից խուսափելու համար, գրում է Bloomberg-ը:
Պոտենցիալ դեֆոլտը «կարագացնի պատմական ֆինանսական ճգնաժամը եւ կուժեղացնի կորոնավիրուսային համավարակի հասցրած վնասը»,- ասել է Յելենը: Տնտեսությունը կգնա ռեցեսիայի, իսկ Միացյալ Նահանգներն շատ ավելի թույլ երկիր կդառնան: «Ոչ հետաձգումը, ոչ դեֆոլտն ընդունելի չեն: Օրենսդիրները պետք է արագ գործեն»,- հավելել է ֆինանսների նախարարը:
Սեպտեմբերի նախավերջին շաբաթվա ընթացքում Կոնգրեսի ստորին պալատը կքվեարկի 28 տրիլիոն դոլար պետական պարտքի սահմանաչափի բարձրացման օգտին: Այնուամենայնիվ, դեմոկրատական եւ հանրապետական կուսակցությունների առճակատումը վստահություն չի ներշնչում միաձայն որոշման նկատմամբ եւ ԱՄՆ տնտեսությանը դնում է մեծ ճգնաժամի վտանգի առջեւ:
Պետական պարտքի չափի սահմանափակումները կրկին ուժի մեջ մտան Միացյալ Նահանգներում օգոստոսի սկզբին` դրանք վերացնելուց երկու տարի անց: 2019-ին պետական պարտքի սահմանը 22 տրիլիոն դոլար էր, բայց նույն տարվա օգոստոսին սահմանը չեղարկվեց: 2021 թվականի հունիսին պարտքը հասավ 28.5 տրիլիոն դոլարի, իսկ ֆինանսների նախարարությունը կոչ արեց ավելացնել դրա սահմանաչափը՝ տնտեսության համար աղետալի հետեւանքներից խուսափելու համար: Օրենսդրական կարգավորիչների անգործությունը կստիպի Ֆինանսների նախարարությանն արտառոց միջոցներ ձեռնարկել, օրինակ՝ կրճատել ներդրումները պետական հատվածի թոշակառուների համար հիմնադրամներում:

Нежелание законодательных органов поднять потолок госдолга может привести к тому, что США окажется на грани экономической катастрофы. Министр финансов страны Джанет Йеллен призвала Конгресс до октября принять решение по задолженности, чтобы избежать дефолта по государственным платежным обязательствам, пишет Bloomberg.
По словам Йеллен, потенциальный дефолт «ускорит исторический финансовый кризис и усугубит ущерб от пандемии коронавируса». Экономика подвергнется рецессии, и США в целом станут гораздо более слабой страной. «Ни отсрочка, ни дефолт недопустимы. Законодатели должны действовать быстро», — добавила министр финансов.
На предпоследней неделе сентября нижняя палата Конгресса проголосует за поднятие лимита госдолга в 28 триллионов долларов. Однако противостояние между Демократической и Республиканской партиями не дает уверенности в единогласном принятии решения и ставит экономику США под угрозу масштабного кризиса.
Ограничения на размер государственного долга снова вступили в силу в США в начале августа — спустя два года после их отмены. В 2019 году лимит по госдолгу составлял 22 триллиона долларов, но в августе того же года предельное значение отменили. В июне 2021 года задолженность выросла до 28,5 триллиона долларов, и Министерство финансов призвало поднять ее лимит, чтобы избежать катастрофических последствий для экономики. Бездействие законодательных регуляторов заставит Минфин идти на чрезвычайные меры — например, сократить инвестиции в фонды для пенсионеров госсектора.