ՄԱԿ-ի գլխավոր Անտոնիու Գուտերիշը կոչ է արել հրաժարվել ածուխով աշխատող էլեկտրակայաններից, հաղորդում է Bloomberg-ը։
«Մենք պետք է դադարեցնենք պատերազմը մեր մոլորակի դեմ։ Այլ կերպ ասած, ջերմոցային գազերի արտանետումների լիարժեք փոխհատուցումը մինչեւ 2050 թվականը, կլիմայի եւ կենսաբազմազանության պաշտպանության հավակնոտ ծրագրի ընդունումը: Մենք պետք է ամբողջությամբ հրաժարվենք ածուխով աշխատող նոր էլեկտրակայանների կառուցումից 2021 թվականից հետո եւ հավաքենք 100 միլիարդ դոլար կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի համար»,-ասել է նա:
Անցյալ շաբաթ G7-ի երկրները (Ֆրանսիա, Միացյալ Թագավորություն, ԱՄՆ, Իտալիա, Գերմանիա, Japanապոնիա եւ Կանադա) որոշել են աստիճանաբար դադարեցնել ածուխի օգտագործումը որպես վառելիք՝ դրանով համապատասխանեցնելով իրենց քաղաքականությունը 2015 թվականի Փարիզի կլիմայի համաձայնագրի նպատակներին:

Страны мира должны отказаться от создания новых угольных электростанций для предотвращения дальнейших изменений климата, заявил генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш. Об этом сообщает Bloomberg.
«Мы должны положить конец войне против нашей планеты. Иначе говоря, выйти на полную компенсацию выбросов парниковых газов к 2050 году, принять амбициозный план в защиту климата и биоразнообразия. Мы должны отказаться полностью от строительства новых угольных электростанций после 2021 года и собрать $100 млрд для борьбы с изменениями климата», - сказал он.
На прошлой неделе страны «Большой семерки» (Франция, Великобритания, США, Италия, Германия, Япония и Канада) решили отказаться от использования угля в качестве топлива, тем самым приведя свою политику в соответствие с задачами Парижского соглашения по климату от 2015 года.