Վլադիմիր Պուտինը շատ համբերատար է եւ զուսպ: Հենց այս հատկություններով է աչքի ընկնում որպես քաղաքական գործիչ: Այս մասին սեպտեմների 22-ին Երեւանի պետական համալսարանում «Ռուսաստանը Հարավային Կովկասում. հայ-ռուսական ժամանակակից ռազմավարական միության սպառնալիքները եւ մարտահրավերները» թեմայով բաց դասախոսության շրջանակներում խոսել է Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի Միջազգային հետազոտությունների ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող, քաղաքական գործընթացների վերլուծության լաբորատորիայի տնօրեն Նիկոլայ Սիլաեւը՝ մեկնաբանելով Կրեմլի հնարավոր քայլերը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի սկանդալային հայտարարություններից հետո:
Ըստ փորձագետի՝ թուրք առաջնորդը հաճախ է ելույթ ունենում, ընդ որում՝ բավականին էմոցիոնալ կերպով: «Եթե հետեւեք նրա ելույթների բնույթին եւ Թուրքիայի գործողությունների բնույթին առնվազն վերջին մեկ տարվա ընթացքում, ակնհայտ կդառնա, որ նա շատ է հիշեցնում Բաքվի ներկայացուցիչներին՝ հատկապես կտրուկ խոսքերի եւ հաճախ զուսպ գործողությունների զուգորդմամբ», - նկատել է քաղաքագետը:
Հիշեցնենք, որ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում ունեցած ելույթի ժամանակ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության պահպանման, այդ թվում` «անեքսիայի ենթարկված» Ղրիմի կարեւորության մասին, եւ կոչ արել ավելի շատ ջանքեր գործադրել «Ղրիմի թաթարների իրավունքները պաշտպանելու համար»:

Одной из основных черт Владимира Путина является то, что он очень терпелив и весьма выдержан. Именно эти качества делают этого политика выдающимся. Об этом в Ереванском государственном университете в ходе публичного выступления на тему «Россия на Южном Кавказе: угрозы и вызовы для современного армяно-российского стратегического союза» 22 сентября заявил ведущий научный сотрудник Института Международных исследований МГИМО, директор лаборатории анализа политических процессов Николай Силаев, прокомментировав возможные шаги Кремля после скандальных заявлений главы Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
По словам эксперта, турецкий лидер выступает довольно часто, но при этом ярко, и очень эмоционально. «Однако, если проследить характер его выступлений и характер действий Турции, по крайней мере на протяжении последнего года, то станет очевидным, что он очень напоминает представителей Баку, особенно в плане сочетания очень резких слов и часто сдержанных действий», - заметил политолог.
Напомним, что в ходе своего выступления на Генассамблее ООН, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил о важности сохранения территориальной целостности Украины, включая «аннексированный» Крым, и призвал прилагать больше усилий «для защиты прав крымских татар».