ԱՄՆ-ի Այդահո նահանգի բուժքույր Նատալի Ռայզը, որը դեմ է պատվաստումներին, մահացել է COVID-19-ից, հայտնել է People-ը:
46-ամյա ամերիկուհին, ով երկու երկվորյակ երեխա էր մեծացնում, հայտնվել է հակապատվաստման արշավի բլոգերների ազդեցության տակ, ովքեր ասել են, որ պատվաստումը վնասակար է եւ վտանգավոր: Չնայած մասնագիտական պատրաստվածությանը՝ բուժքույրը չէր հավատում, որ պատվաստանյութերը փորձարկվել եւ հետազոտվել են նախքան հանրության համար հասանելի դառնալը: Նա համարել է, որ պատվաստումը չի պաշտպանում հիվանդությունից եւ հրաժարվել է պատվաստվելուց:
Օգոստոսի 10-ին Ռայզի 71-ամյա մայրը՝ Նենսին, կորոնավիրուսով հոսպիտալացվել է: Հոսպիտալացումից մի քանի օր անց Նատալին նույնպես վարակվել է COVID-19-ով եւ հայտնվել նույն հիվանդանոցում:
«Ես ցնցվեցի, երբ իմացա, որ նրանք երկուսն էլ հիվանդանոցում են: Չգիտեի, թե ինչով կավարտվի այս ամենը, եւ ով է հոգ տանելու քրոջս երեխաների մասին», - ասել է բուժքրոջ եղբայրը՝ Դերիլը:
Հիվանդի սիրտը հանկարծակի կանգ է առել, նրան 45 րոպե փորձել են վերակենդանացնել, սակայն ապարդյուն: Դերիլին տեղեկացրել են քրոջ մահվան մասին:
Որոշ ժամանակ անց մահացածի մայրը ուշքի է եկել, եւ Դերիլը ստիպված է եղել նրան պատմել դստեր մահվան մասին: «Մայրս նույնիսկ չգիտեր, որ Նատալին հիվանդանոցում է: Նախորդ օրը քույրս նամակ էր գրել նրան՝ հույս ունենալով, որ կկարողանա այցելության գալ վերակենդանացման բաժանմունք, բայց դա այդպես էլ տեղի չունեցավ», - պատմել է տղամարդը:
Դերիլը ստանձնել է քրոջ երեխաների խնամքը, մինչեւ նրանց տատիկը դուրս կգրվի հիվանդանոցից: Ամերիկացին կոչ է անում բոլոր նրանց, ովքեր դեռ կասկածներ ունեն, շտապ պատվաստվել՝ իրենց եւ շրջապատողներին պաշտպանելու համար:

Медсестра Натали Райз из Айдахо, США, будучи противницей прививок, умерла от COVID-19, сообщает People.
46-летняя американка, воспитывавшая двух детей-близнецов, попала под влияние блогеров-антипрививочников, которые рассказывали, что вакцинация вредна и опасна. Несмотря на профессиональную подготовку, медсестра не верила, что вакцины тестировались и исследовались до того как прививки стали доступны для населения. Она сочла, что вакцинация не способна защитить от заболевания и отказалась делать прививку.
10 августа в больницу с коронавирусом попала 71-летняя мать Райз, Нэнси. Женщину ввели в медикаментозную кому. Через несколько дней после госпитализации Нэнси тоже плохо себя почувствовала и попала в ту же больницу, что и мать, с COVID-19.
«Я был в шоке, когда узнал, что они обе находятся в больнице. Я не знал, чем это все закончится и кто будет заботиться о детях сестры», — сказал брат медсестры, Дэрил.
Внезапно сердце пациентки остановилось, ее пытались реанимировать в течение 45 минут, но безуспешно. Дэрилу сообщили о смерти сестры.
Через некоторое время мать умершей пришла в себя и Дэрилу пришлось рассказать ей о смерти дочери. «Мама даже не знала, что Натали была в больнице. Сестра накануне написала маме письмо, надеясь, что она сможет спуститься в отделение реанимации, чтобы увидеться с ней, но этого так и не произошло», — рассказал мужчина.
Дэрил взял на себя заботу о племянниках до тех пор, пока их бабушка не выйдет из больницы. Американец призывает всех, кто еще сомневается, срочно сделать прививку, чтобы защитить себя и окружающих.