ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի միջազգային օրվա կապակցությամբ:
«1948 թվականի դեկտեմբերի 9-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից ընդունվեց մարդու իրավունքների առաջին պայմանագիրը՝ Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին կոնվենցիան:
Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին կոնվենցիան հստակ արձանագրում է, որ «պատմության բոլոր փուլերում ցեղասպանությունները մեծ վնասներ են պատճառել մարդկությանը»՝ դրանով իսկ հաստատելով, որ ցեղասպանության հանցանքներ տեղի են ունեցել նաև կոնվենցիայի ընդունումից առաջ: Ցեղասպանության կոնվենցիայի մշակման համար կարևոր օրինակ է ծառայել Հայոց ցեղասպանությունը, ինչի վերաբերյալ հրապարակայնորեն հանդես է եկել կոնվենցիայի տեքստի հեղինակ Ռաֆայել Լեմկինը:
Վերոնշյալ կոնվենցիայի մյուս կարևոր առանձնահատկությունն այն է, որ այս փաստաթղթին միացած պետություններն իրավական պարտավորություն են ստանձնում ոչ միայն պատժելու, այլև կանխելու ցեղասպանությունները. հանգամանք, որը խիստ էական է ազգային, էթնիկ, կրոնական և ռասայական խմբերի համընդհանուր պաշտպանության համար:
Չնայած կատարված մեծ աշխատանքին, միջազգային հանրության կողմից դեռ լրացուցիչ ջանքեր պետք է գործադրվեն ժամանակին և համարժեք արձագանքելու, այդ թվում՝ մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտումները դատապարտելու և ցեղասպան պետություններին պատասխանատվության ենթարկելու համար:
Այսօր տարբերվում են ցեղասպանություններ գործելու մեթոդներն ու ձևերը, սակայն ցեղասպանությունն արդարացնողների մոտ չի փոխվել զանգվածային ոճրագործությունների միջոցով աշխարհաքաղաքական նպատակների հասնելու ձգտումը:
2015 թվականին Հայաստանի ջանքերով ՄԱԿ-ի միջազգային օրերի ցանկում դեկտեմբերի 9-ը ամրագրվեց որպես Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր:
Հայաստանի կողմից ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում 2020 թվականին առաջադրված և կոնսենսուսով ընդունված Ցեղասպանության կանխարգելման բանաձևում հստակ նշվում է, որ ցեղասպանության արդարացումը, անցյալի հանցագործությունների կանխակալ գնահատումն ու ժխտումը մեծացնում են բռնության կրկնության վտանգը:
Ցեղասպանությունների կրկնությունը բացառելու նպատակով կարևոր է պատմական հիշողությունը, կրթությունը ու կատարվածի մասին ճշգրիտ տեղեկատվության տարածումը:
Դատապարտելի են մշակութային ժառանգության միտումնավոր ոչնչացման դեպքերը, քանի որ հենց մշակութային ժառանգությունն է հնարավորություն ստեղծում պահպանել ազգային կամ կրոնական ինքնությունը:
Անթույլատրելի են ազգային, էթնիկ, կրոնական կամ ռասայական խմբերի նկատմամբ գերակայության դրսևորումները կամ վերջիններիս նկատմամբ ուժի կիրառման արդարացումները:
Հայաստանի Հանրապետությունը հետևողական կերպով կշարունակի աշխատանքները՝ իրազեկելու անցած ցեղասպանությունների, դրանց անպատժելիության վտանգների և նոր մարտահրավերների մասին:

The Ministry of Foreign Affairs of Armenia has released a statement on the International Day of Commemoration of the Victims of the Crime of Genocide. The statement reads as follows:
On December 9, 1948, the UN General Assembly adopted the first human rights treaty - the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide.
The Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide clearly stipulates that "genocides have caused enormous harm to humanity at all stages of history," thus reaffirming that the crimes of genocide appeared before the adoption of the Convention. The Armenian Genocide served as an important precedent for the adoption of the Genocide Convention, which was publicly mentioned by the author of the Convention, Raphael Lemkin.
One of the specific aspects of this Convention is the imposition of a legal obligation on the states parties to the Convention to not only punish but also prevent genocide. This is very crucial in terms of universal protection of national, ethnic and religious groups.
Despite the enormous work that has been carried out, the international community still needs to make further efforts for adequate and timely response, including for condemnation of gross violations of human rights and international humanitarian law, as well as for holding accountable the states guilty of genocide.
Today, there are different methods and toolkit for committing the crime of genocide, as modern weapons of mass destruction are being used. However, those who justify genocide have not changed their aspiration to achieve geopolitical goals through mass atrocities.
In 2015, due to Armenia's efforts, December 9th was included in the list of UN International Days as the International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and the Prevention of this Crime.
A resolution on the prevention of genocide, initiated by Armenia and adopted with consensus by the UN Human Rights Council in 2020, clearly states that “the justification of genocide, bias assessment and denial of past crimes increases the risk of a recurrence of violence.”
Historical memory, education and the dissemination of accurate information concerning previous genocides are essential to prevent a recurrence of mass atrocities.
The deliberate destruction of cultural heritage should also be condemned as it is a vital element for the preservation of national identity.
Manifestations of domination over national, ethnic, religious or racial groups or justifications for the use of force against the latter are unacceptable.
The Republic of Armenia will continue to work diligently to raise awareness of past genocides, the dangers of their impunity and the new challenges.