«Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում մեկնարկել է հիշատակի եւ խոնարհման միջոցառումը՝ «Ձեր լռությանը ես լույս եմ պարտք» խորագրով։
Ավելի վաղ երգիչ, ազատամարտիկ Դավիթ Ամալյանը, որը 44-օրյա պատերազմում կորցրել է իր ավագ որդուն՝ Վարդանին, NEWS.am-ի հետ զրույցում նշել էր խոնարհման երեկո է անցկացվելու, հարթակ են դուրս գալու 94 հոգի, նրանցից ոչ բոլորն են բեմի մարդ. բժիշկներ, սպորտսմեններ կան, որոնք երգելու են եւ ասմունքեն։ Երգերի տեւողությունը կլինի մեկուկես, իսկ ասմունքը կես րոպե։
«Քանի որ խոնարհման երեկո է, որոշել ենք, որ երաժշտական բոլոր ժանրերի ներկայացուցիչներից էլ լինեն։ Ելույթներից հետո որեւէ հայտարարություն չի լինի, բոլորը իրենց ձեռքի լույսը կկախեն Կենաց ծառից՝ «Ձեր լռությանը ես լույս եմ պարտք» կարգախոսը ասելով։ Ստացվում է, որ դատարկ Կենաց ծառը լուսավորվում, վերածնվում է, որպես միասնականության եւ վերածննդի խորհրդանիշ»,– ասել էր նա:
Խոնարհման միջոցառումը կտեւի մեկուկես ժամ։ Այն հեռարձակվելու է ուղիղ կապով։ «Ձեր լռությանը ես լույս եմ պարտք» խորագրով խոնարհման միջոցառման ռեժիսորը Արթուր Սահակյանն է, գրական խմբագիրը՝ Լեւոն Գալստյանը, երաժշտական խմբագիրը՝ Արտյոմ Հակոբյանը, տնօրենը՝ Հրաչ Բադալյանը եւ Տարոն Շահբազյանը, նկարիչը՝ Դավիթ Մինասյանը։
Հիշեցնենք, որ նախորդ տարի Ամանորի գիշերը Եռաբլուրում նույնպես տեղի էր ունեցել խոնարհման երեկո, որի ընթացքում երգել էր նաեւ Դավիթ Ամալյանը։

An event of remembrance and homage, entitled "I owe light to your silence," has started at Yerablur Military Pantheon in Yerevan.
Singer and Karabakh war veteran Davit Amalyan, who lost his eldest son Vardan in the 44-day war last year, told NEWS.am that this is not a concert, but an evening of homage, something like a campaign because 94 people will come out on the stage at Yerablur, not all of them are stage performers, but they will sing and recite. The duration of the songs will be 1.5 minutes, and the recitations—half a minute.
"Since it is an evening of homage, we have decided that there will be representatives of all music genres. There will be no announcement after the performances, everyone will hang the light in their hands on the Tree of Life, saying the slogan, 'I owe light to your silence.' It turns out that the empty Tree of Life is illuminated, reborn as a symbol of unity and rebirth,” said Amalyan.