Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիներ նախորդ տարի ավելի հաճախ են դարձել Ուկրաինայի, Տաջիկստանի, Ղազախստանի եւ Հայաստանի քաղաքացիները, քան մյուսները։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել են Ռուսաստանի ՆԳՆ մամուլի կենտրոնում։
«2021 թվականի 11 ամիսների ընթացքում Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիություն է ստացել ավելի քան 667 հազար օտարերկրյա քաղաքացի եւ քաղաքացիություն չունեցող անձ, 2020 թվականի նույն ժամանակահատվածում՝ մոտ 563 հազար մարդ։ 2021 թվականին Ռուսաստանի քաղաքացիություն ստացած օտարերկրյա քաղաքացիների մեջ առաջատար դիրքերը զբաղեցնում են Ուկրաինայի, Տաջիկստանի Հանրապետության, Ղազախստանի Հանրապետության, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները»,- ՏԱՍՍ-ի համապատասխան հարցմանը պատասխանել են ՆԳՆ-ում:
Գերատեսչությունում նաեւ նշել են, որ 2021 թվականի 11 ամիսներին Ռուսաստանի քաղաքացիություն է ընդունվել ավելի քան 800 օտարերկրյա բարձրակարգ մասնագետ, իսկ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում՝ մոտ 950 մարդ, իսկ 2019 թվականին՝ մոտ 730 մարդ։

Гражданами РФ в прошлом году чаще других становились граждане Украины, Таджикистан վ а, Казахстана и Армении. Об этом ТАСС сообщили в пресс-центре МВД России.
«За 11 месяцев 2021 года в гражданство РФ принято более 667 тыс. иностранных граждан и лиц без гражданства, за аналогичный период 2020 года - порядка 563 тыс. человек. Лидирующие позиции среди иностранных граждан, приобретших гражданство РФ в 2021 году, занимают граждане Украины, Республики Таджикистан, Республики Казахстан, Республики Армения», - сказали в МВД, отвечая на соответствующий запрос ТАСС.
Также в ведомстве отметили, что за 11 месяцев 2021 года в гражданство России принято более 800 иностранных высококвалифицированных специалистов, а за аналогичный период позапрошлого года - порядка 950 человек, в 2019 году - около 730 человек.