Այսօրվա դրությամբ եթե ցանկացած մի գործարար, իրավաբանական անձ հայտնվում է հարկայինի հետաքրքրության տիրույթում, ապա այդ պրոցեսը չի կարող տևել ավելի քան երկու ամիս, նույնիսկ եթե փորձաքննության կարիք է լինում: Այս մասին, այսօր՝ հունվարի 20-ին, «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» օրենսգրքում լրացումների նախագծի քննարկման ժամանակ նշեց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավար Արամ Վարդևանյանը՝ հետընթաց համարելով առաջարկվող փոփոխությունը:
«Սա ի՞նչ հնարավորություն էր տալիս գործարարներին: Հնարավորություն էր տալիս, որ այս պատմությունը երկար չտևի՝ կամ կկարողանա հարկայինը այդ երկու ամսում հիմնավորել, ներկայացնել վարչական ակտ, կամ եթե այդ երկուամսյա ժամկետը խախտվում էր, անձը կարողանում էր այդ վարչական ակտը բողոքարկման միջոցով ստանալ դրական արդյունք:
Հիմա ՊԵԿ-ն ասում է՝ եկեք այդ երկու ամիսը չլինի, եթե փորձաքննություն ենք նշանակում, երկար է տևում, մի հատ էլ օրինակն է բերվում՝ գիտեք եթե գործարարը կամ իրավաբանական անձը ոչ բարեխիղճն է»,- ասաց Վարդևանյանը:
Նրա կարծիքով, կանխավարկածը միշտ պետք է լինի, որ հենց իրավաբանական անձն էլ, գործարարն էլ բարեխիղճն են, որովհետև ի վերջո բարիք են ստեղծում ՀՀ-ում, չեն արտագաղթում ՀՀ-ից, աշխատատեղեր են ստեղծում:
«Ինչո՞ւ ենք փորձում իրենց համար ավելի դաժան պայմաններ ստեղծել, երբ կարող ենք գալ հակառակ կողմից՝ փորձագետների հաստիքներն ավելացրեք, փորձաքննության ռեսուրսներն ավելացրեք, բայց մի թողեք, որ մարդն իմանա՝ 3 տարի կարող է լինել հարկային հետապնդման տակ:
Հարկային հետապնդումը, կամ ՊԵԿ-ի հետ շփումը չափազանց բարդ մի շրջան է գործարարի համար, իսկ երեք տարին հավերժության էկվիվալենտն է: Պատկերացնում եք՝ երեք տարի հարկայինը մարդկանց զանգի: Սա իսկապես հետընթաց է»,- ասաց Արամ Վարդևանյանը:
ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանն արձագանքելով Արամ Վարդևանյանին ասաց. «Բիզնեսմենները երջանիկ են, երբ այլևս հարկային վարչարարության քաշքշուկների մեջ չեն ընկնում, ինչպես նախկինում»:

На сегодняшний день если какой-либо предприниматель или юридическое лицо оказывается в зоне налогообложения, то данный процесс, по определению, не может занимать более двух месяцев. Об этом на заседании Национального Собрания во время обсуждения поправок в Кодекс об административных правонарушениях заявил 20 января депутат от оппозиционного блока «Армения» Арам Вардеванян.
Это, по его словам, позволяет представителям бизнеса довольно быстро решить все имеющиеся вопросы, связанные, в частности, с налогообложением.
Дело в том, что Комитет государственных доходов выступил с законодательной инициативой, предложив, в частности, продлить этот процесс до 3 лет, в случае возникновения необходимости. К примеру, речь может идти о проведении соответствующей экспертизы. По мнению налогового ведомства, этого времени вполне хватит для того, чтобы провести детальный и качественный анализ.
«Сейчас же Комитет госдоходов заявляет, что двух месяцев быть не должно, поскольку назначенная им же экспертиза, как правило, занимает куда больше времени. Особенно, по их мнению, ситуация обостряется, когда КГД приходится иметь дело с недобросовестными бизнесменами. Лично я считаю, что всегда нужно исходить из того, что и юридическое лицо, и бизнесмен честны, поскольку, в конце концов, создают благо именно в Армении и для Армении. Они не эмигрируют, а создают рабочие места здесь. Так почему мы пытаемся создать для них более жесткие условия?», - посетовал оппозиционер.
Отвечая Вардеваняну, вице-спикер парламента от правящей партии «Гражданский договор» Акоп Аршакян, в частности, заявил, что бизнесмены в Армении вполне себе счастливы. «Они больше не окажутся в дебрях налогового администрирования, как это было раньше», - заверил вице-спикер.