Curiosity մարսագնացով բերված ժայռերի նմուշները վերլուծելուց հետո ՆԱՍԱ-ն հայտարարել է, որ որոշ նմուշներ հարուստ են ածխածնով: Սիգնատուրան, ըստ ՆԱՍԱ-ի, ամենից հաճախ կապված է կենսաբանական գործընթացների հետ, որոնք կարող են ավելի մեծ վստահություն հաղորդել Մարսի վրա կյանքի գոյության հնարավորությանը, գրում է BGR-ը:
Իհարկե, ինչպես Կարմիր մոլորակի վրա հայտնաբերված շատ նախկին նմուշներ, դրանք նույնպես շարունակում են նոր հարցեր առաջացնել: Հարկ է նշել, որ Մարսի վրա ածխածնի տիպի գոյությունը պարտադիր չէ, որ վկայի հնագույն կյանքի մասին: Նոր հետազոտությունը պնդում է, որ սիգնատուրան կարող է վկայել հնագույն կյանքի մասին: Սակայն դա կարող է լինել նաեւ պարզապես ածխաթթու գազի եւ ուլտրամանուշակագույն լույսի փոխազդեցության արդյունք: Բացի այդ, դրանք կարող են լինել ածխածնի մնացորդներ, որոնք մնացել են միլիոնավոր տարիներ առաջ տեղի ունեցած խոշոր տիեզերական իրադարձությունից հետո:
«Մենք աներեւակայելի հետաքրքիր բաներ ենք գտնում Մարսի վրա»,- ասել է Curiosity-ի նախկին հետազոտող Փոլ Մահաֆին: «Բայց մեզ իսկապես ավելի շատ ապացույցներ են պետք, որպեսզի ասենք, որ մենք նույնականացրել ենք կյանքը»:
Մահաֆին նաեւ նշել է, որ Curiosity-ի թիմը ուսումնասիրում է այլ հնարավորություններ՝ կապված Curiosity Rover-ի նմուշներում հայտնաբերված ածխածնի սիգնատուրաների հետ:

После анализа образцов горных пород, доставленных марсоходом Curiosity, НАСА объявило, что некоторые образцы богаты углеродом. Сигнатура, как утверждает НАСА, чаще всего связана с биологическими процессами, что может придать больше правдоподобности возможности существования жизни на Марсе, пишет BGR.
Конечно, как и многие предыдущие образцы, обнаруженные на Красной планете, эти также продолжают вызывать новые вопросы. Стоит отметить, что существование углеродного типа на Марсе не обязательно является доказательством древней жизни. Новое исследование утверждает, что сигнатура может быть доказательством древней жизни. Однако это также может быть просто результатом взаимодействия между углекислым газом и ультрафиолетовым светом. Кроме того, это могут быть остатки углерода, оставшиеся после крупного космического события, произошедшего миллионы лет назад.
«Мы находим на Марсе невероятно интересные вещи», — заявил Пол Махаффи, бывший исследователь Curiosity. «Но нам действительно нужно больше доказательств, чтобы сказать, что мы идентифицировали жизнь».
Махаффи также отметил, что команда Curiosity изучает другие возможности, связанные с углеродными сигнатурами, которые они обнаружили в образцах Curiosity Rover.