Բանակի գեներալ Մայքլ Կուրիլան ապրիլի 1-ից ստանձնել է ԱՄՆ-ի կենտրոնական հրամանատարությունը՝ պաշտոնապես փոխարինելով ծովային հետեւակի գեներալ Քենեթ Մակքենզի կրտսերին, հայտնում է Air Force Magazine-ը:
Կուրիլայի՝ Կենտրոնական հրամանատարության ղեկավարի պաշտոնի ստանձնումն առանցքային պահի է տեղի է ունենում Միացյալ Նահանգների համար:
Վերջին շրջանում Պենտագոնն ավելի ու ավելի հաճախ է շեշտում, որ մրցակցությունը Չինաստանի հետ «մարտահրավեր է պետության համար», եւ «Ուկրաինա ներխուժումը կրկին ուշադրություն է հրավիրել Եվրոպայից եւ Ռուսաստանից բխող սուր սպառնալիքի վրա»: Աֆղանստանում ավելի քան 20 տարվա պատերազմից հետո ԱՄՆ-ն հեռացավ այնտեղից՝ կրճատելով իր ներկայությունը տարածաշրջանում։
Չնայած այդ ամենին, Կուրիլայի կարծիքով, ԱՄՆ-ն «պետք է կատաղի եւ ակտիվ մնա Կենտրոնական հրամանատարության 21 երկրներում»։
Կուրիլան նաեւ փաստարկներ է ներկայացրել առ այն, որ ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը պետք է շարունակի ներդրումներ կատարել տարածաշրջանում՝ մատնանշելով ինչպես դրա ռազմավարական կարեւորությունը, այնպես էլ ապագա սպառնալիքները:
«Մենք պետք է տարածաշրջանում ուժերի բարենպաստ հավասարակշռություն ապահովենք։ Կենտրոնական հրամանատարությունը պետք է պահպանի անհրաժեշտ ռեսուրսները հայրենիքին սպառնացող վտանգների որոնման, վերացման եւ լիկվիդացման համար, նախքան այդ սպառնալիքները արտաքին օպերացիաներ իրականացնելու կարողություն ձեռք կբերեն, ծովային նեղուցների եւ գլոբալ առեւտրային ուղիների անվտանգության ապահովման, տարածաշրջանով առեւտրի ազատ հոսքի ապահովման համար»,- հայտարարել է Կուրիլան:
Նախքան Կենտրոնական հրամանատարության ղեկավար նշանակվելը Կուրիլան ղեկավարում էր ԱՄՆ բանակի 18-րդ օդադեսանտային կորպուսը, որի առաքելությունն աշխարհի ցանկացած կետում արագ տեղակայումն է:

Генерал армии Майкл Курилла с 1 апреля возглавил Центральное командование США, официально сменив на этом посту генерала морской пехоты Кеннета Ф. МакКензи-младшего, сообщает Air Force Magazine.
Церемония передачи полномочий состоялась в городе Тампа штата Флорида.
Вступление Куриллы в должность главы Центрального командования происходит в ключевой для США момент.
В последнее время Пентагон все чаще подчеркивает, что конкуренция с Китаем является «вызовом для государства», а «вторжение в Украину вновь привлекло внимание к Европе и острой угрозе, которую представляет Россия». После более чем 20 лет войны в Афганистане США ушли оттуда, сократив свое присутствие в регионе.
Несмотря на все это, по мнению Куриллы, США «должны оставаться яростными и активными в 21 стране Центрального командования».
Курилла также привел доводы в пользу того, что Министерство обороны США должно продолжать инвестировать в регион, указывая как на его стратегическое значение, так и на будущие угрозы.
«Мы должны обеспечить благоприятный баланс сил в регионе. Центральное командование должно поддерживать необходимые ресурсы для поиска, устранения и ликвидации угроз родине до того, как эти угрозы приобретут способность проводить внешние операции; для обеспечения безопасности морских проливов и глобальных торговых путей; для обеспечения свободного потока торговли через регион», - заявил Курилла.
До назначения на должность главы Центрального командования Курилла возглавлял 18-й воздушно-десантный корпус армии США, назначением которого является быстрая переброска в любую точку мира.