Գերմանիայի քիմիական եւ դեղագործական արդյունաբերությունը երեքշաբթի օրը պայմանավորվել է աշխատողներին միանվագ վճարելու մասին եւ հետաձգել աշխատավարձի վերաբերյալ հետագա կոլեկտիվ բանակցությունները՝ վկայակոչելով Ուկրաինայի ճգնաժամի հետեւանքով առաջացած անորոշությունը, հայտնում է Reuters-ը։
Սովորական տոկոսային աճի փոխարեն դեղեր եւ քիմիկատներ արտադրողները համաձայնել են աշխատողներին 1400 եվրո (1534 դոլար) վճարել, ընդ որում որոշակի շեմից ցածր հնարավորություններ ունեցող ընկերությունները՝ միայն 1000 եվրո, ասվում է գործատուների խմբի եւ IG BCE արհմիության առանձին հայտարարություններում:
580 000 աշխատողների աշխատավարձի վերաբերյալ բանակցությունները պետք է վերսկսվեն հոկտեմբերին, հավելել են նրանք:
«Այս պատերազմի հետեւանքները երկար տարիներ մեծ խնդիրներ կստեղծեն մեր ոլորտի համար։ Առավել եւս կարեւոր է, որ սոցիալական գործընկերները մնան միասնական»,- ասել է գործատուների ասոցիացիայի նախագահ Քայ Բեքմանը:
Գերմանիան, որը բնական գազի 40 տոկոս եւ նավթի 25 տոկոս մատակարարումներով կախված է Ռուսաստանից, սատարել է Ռուսաստանի դեմ արեւմտյան պատժամիջոցներին, սակայն խուսափել է մոտ ապագայում էներգակիրների մատակարարումների կրճատման հեռանկարից:
Եթե պատժամիջոցները տարածվեն ռուսական գազի եւ նավթի վրա, Գերմանիան, ամենայն հավանականությամբ, կբախվի կտրուկ անկման, հատկապես կտուժի էներգատար քիմիական արդյունաբերությունը:
Աշխատողների գնողունակությունն արդեն տուժել է բնական գազի եւ նավթամթերքի գների աճի պատճառով մարտին 7,6 տոկոս ինֆլյացիայից, որը ամենաբարձրն է Գերմանիայում վերջին ավելի քան 40 տարվա ընթացքում:

Химическая и фармацевтическая промышленность Германии во вторник договорилась о единовременной выплате работникам и отложила дальнейшие коллективные переговоры о заработной плате, ссылаясь на неопределенность, вызванную кризисом в Украине, сообщает Reuters.
Вместо обычного процентного повышения, производители лекарств и химикатов согласились выплачивать работникам по 1 400 евро (1 534 доллара), при этом компании с уровнем рентабельности ниже определенного порога будут выплачивать только 1 000 евро на работника, говорится в отдельных заявлениях группы работодателей и профсоюза IG BCE.
Переговоры о зарплате для 580 000 работников должны возобновиться в октябре, добавили они.
«Последствия этой войны создадут большие проблемы для нашей отрасли на долгие годы. Тем более важно, чтобы социальные партнеры сохраняли единство», - сказал президент ассоциации работодателей Кай Бекманн.
Германия, которая зависит от России на 40% в поставках природного газа и на 25% в поставках нефти, поддержала западные санкции против России, но уклонилась от перспективы сокращения поставок энергоносителей в ближайшем будущем.
В случае распространения санкций на российский газ и нефть Германия, скорее всего, столкнется с резким спадом, особенно пострадает энергоемкая химическая промышленность.
Покупательная способность работников уже пострадала от инфляции в 7,6% в марте, самой высокой в Германии за более чем 40 лет, поскольку цены на природный газ и нефтепродукты резко выросли.