Այս իշխանության գալուց հետո մեր լավ ապրելու օրակարգերի շուրջ բանավեճը դարձավ ոչ արդիական. մենք հիմա չենք բանավիճում լավ ապրելու մասին: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 6-ին, «Այլընտրանքային նախագծեր» խմբի կողից կազմակերպված «Տնտեսական ռիսկեր, կյանքի դժվարացում» թեմայով քննարկման ժամանակ հայտարարեց տնտեսագետ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանը, որը մասնակցում է «Հայկական օրակարգ. տնտեսական ռիսկեր. կյանքի դժվարացում» թեմայով պանելային քննարկմանը։
Պատգամավորը հիշեցրեց կառավարության վերջին նիստը, որի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է՝ սոցիալական խնդիրներն առաջնային չեն. «Ասում է՝ ամեն ինչ շատ վատ է, բայց սոցիալական խնդիրները չեն կարևոր։ Այ սա է ամենավտանգավորը։ Մենք այսօր լավ ապրելու մասին խոսելու ոչ ժամանակ, ոչ տրամադրություն, ոչ էլ մեծ հաշվով իրավունք ունենք։ Մենք խոսում ենք ապրելու մասին։ Ասում եք՝ տնտեսական քաղաքականություն, ի՞նչ տնտեսական քաղաքականություն: Վտանգված է մեր ապրելու իրավունքը։ Վտանգվել է 2018 թ. ապրիլից սկսած ու ամեն հաջորդ օր ավելի է վտանգվում ապրելու իրավունքը»,-նշեց Թադևոս Ավետիսյանը։
Նրա խոսքով, Հայաստանում յուրաքանչյուր մարդ ամեն հաջորդ օրն ավելի վատ է ապրում, քան նախորդ օրը. «Սա փաստ է, որի մասին վկայում է նաև վիճակագրությունը։ Սա գիտի յուրաքանչյուրը։ Բայց չես կարող այդ մասին խոսել, քանի որ ի վերջո վատ ապրելն ավելի լավ է, քան հայրենազրկվելը։ Վատ ապրելը շատ ավելի լավ է, քան սեփական հայրենիքում վախվորած, անընդհատ զիջումներով, «կարող է առավոտյան զարթնենք, ու մեր հայրենիքի մի բնակավայր էլ տեսնենք թշնամու կողմից զավթած» մտավախությամբ ապրելը»,-ընդգծեց բանախոսը։
Գոհատևման խնդրին եթե գումարվում է սոցիալական ու կենցաղային հարցերի չլուծվելը, ապա, ըստ Ավետիսյանի, դա բերում է առավել վատ հետևանքների, օրինակ մեծ թափով արտագաղթի. «Իսկ մեր անվտանգության դոնորը մեր տնտեսությունն է, մարդկանց հավաքական ուժը, որ արժեք է ստեղծում, դրանով հանրային բարիք են ստեղծում, ապրելու միջավայր ձևավորում։ Ահա մեր անելիքը պետք է լինի միավորվել ու ապահովել ապրելու՝ անկախ ապրելու իրավունքի իրացումը»,-ասաց նա։

После прихода данной власти дискуссии вокруг наших повесток относительно хорошей жизни стали неактуальными. Сейчас мы не обсуждаем вопрос о хорошем проживании. Об этом заявил во время обсуждения на тему «Экономические риски, усложнение жизни», организованного группой «Альтернативные проекты», 6 апреля депутат от блока «Армения» Тадевос Аветисян.
Он напомнил о последнем заседании правительства, на котором Никол Пашинян заявил, что социальные вопросы не являются первостепенными. «Говорит, все очень плохо, и социальные проблемы неважны. Вот это самое опасное. У нас сегодня нет ни времени, ни настроения, ни по большому счету права говорить о хорошем проживании. Мы говорим о жизни. Вы говорите об экономической политике, а какая еще там экономическая политика? Под угрозой находится наше право на жизнь», - заявил Аветисян.
По его словам, жизнь каждого человека в Армении ежедневно ухудшается. «Это факт, о чем свидетельствует статистика. Все это знают. Но об этом нельзя говорить, потому что, в конце концов, лучше жить плохо, чем лишиться Родины. Гораздо лучше жить плохо, чем жить в страхе на своей Родине, с постоянными уступками», - отметил оппозиционер.
Если к этому прибавляются еще и нерешенные социальные и бытовые вопросы, то, по мнению Аветисяна, это приводит к более тяжелым последствиям, таким как массовая эмиграция. «А донором нашей безопасности является наша экономика, коллективная сила людей, которая создает ценность, тем самым создается общественное благо, формируется среда обитания. Наша задача должна состоять в том, чтобы объединиться и обеспечить реализацию права на жизнь, на независимую жизнь», - заключил депутат.