Ապրիլի 6-ին ՀՀ արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Անն Լույոյին, NEWS.am-ին տեղեկացնում են նախարարությունից:
Դեսպանը հետաքրքրվել է Հայաստանում դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումների և Ներքին գործերի նախարարության ձևավորման ընթացքով: Նախարար Անդրեասյանը ներկայացրել է արդեն իսկ կատարված աշխատանքները և ունեցած ձեռքբերումները:
Մասնավորապես, քննարկման առարկա են դարձել դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումների շրջանակներում էլեկտրոնային արդարադատության համակարգի ստեղծման ուղղությամբ կատարված և կատարվող աշխատանքները: Կարևորվել է դրա դերակատարումը՝ հատկապես դատական համակարգի ծանրաբեռնվածության թոթափման հարցում:
Նախարարը ներկայացրել է ձևավորվելիք Ներքին գործերի նախարարության տեսլականը և կառուցվածքային նախագիծը, որը դեռ քննարկման փուլում է: Դեսպան Լույոն իր հերթին պատրաստակամություն է հայտնել աջակցություն ցուցաբերել Ներքին գործերի նախարարության ձևավորման և հետագա կայացման հարցում:
Ընթացիկ նախագծերը ներկայացնելիս՝  նախարար Անդրեասյանը որպես ձեռքբերում կարևորել է Հակակոռուպցիոն դատարանների ձևավորումը, որը մոտենում է ավարտական փուլին, Արբիտրաժային կենտրոնի կազմավորումը և արդեն իսկ ձևավորված Վճռաբեկ դատարանի վարչական և հակակոռուպցիոն պալատները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկման առարկա է դարձել նաև Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի և հանձնաժողովի աշխատանքները, որը գլխավորում է նախարար Կարեն Անդրեասյանը: Նախարարը հատկապես կարևորել է, որ Սահմանադրական բարեփոխումների արդյունքում հնարավոր է ունենանք կատարելագործված օրենսդրություն, որը թույլ կտա առավել նպատակային և արդյունավետ կազմակերպել դատավորների բարեվարքության ստուգումների գործընթացը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև ծանր վիրավորանք հասցնելը քրեականացնելուն և Հարկադիր կատարման ծառայության գործունեությանը:
Անն Լույոն բարձր է գնահատել արդարադատության և ոստիկանության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները և այդ հարցում արդարադատության նախարարության ունեցած դերակատարումը:
Նախարար Կարեն Անդրեասյանն իր հերթին գոհունակություն է հայտնել դեսպան Անն Լույոյին՝ ՀՀ կառավարությանը Եվրոպական միության և հատկապես Ֆրանսիայի Հանրապետության ցուցաբերած աջակցության համար:
Ամփոփելով հանդիպումը, հիմքում ունենալով համատեղ կատարված աշխատանքների տեսանելի արդյունքները, կողմերը վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը՝ ի նպաստ մի շարք նախագծերի իրագործման:

Министр юстиции Армении Карен Андреасян 6 апреля принял посла Франции в Армении Анн Луйо, сообщили Новости Армении-NEWS.am в министерстве.
Посол поинтересовалась ходом судебной реформы в Армении и расширения министерства внутренних дел. Министр Андреасян представил уже проделанную работу и достижения.
В частности, была обсуждена работа, проводимая по созданию системы электронного правосудия в рамках судебной реформы. Была подчеркнута его роль, особенно в снижении нагрузки на судебные органы.
Министр представил видение формируемого МВД, структурный проект, который пока находится на этапе обсуждения. В свою очередь, посол Луйо выразила готовность содействовать формированию и дальнейшему становлению министерства внутренних дел.
Представляя текущие проекты, министр Андреасян подчеркнул важность формирования Антикоррупционных судов, создания Арбитражного центра, уже созданных Административно-антикоррупционных палат Кассационного суда.
В ходе встречи предметом обсуждения стала работа совета и комиссии конституционных реформ, возглавляемых министром Кареном Андреасяном. Министр особо подчеркнул, что в результате конституционных реформ возможно совершенствование законодательства, что позволит более целенаправленно и эффективно организовать процесс проверки судейской этики.
Также упоминалась криминализация тяжких оскорблений и деятельность Службы принудительного исполнения.
Анн Луйо высоко оценила реформы, проводимые в сфере юстиции и полиции и роль министерства юстиции в этом вопросе.
Министр в свою очередь выразил удовлетворение послу Франции в связи с поддержкой, оказанной правительству Армении Евросоюзом и особенно Французской Республикой.
Подводя итги встречи, основываясь на ощутимых результатах проделанных совместных работ, стороны вновь подтвердили свою готовность к реализации ряда проектов.