Միջազգային էներգետիկ գործակալության (ՄԷԳ) 29 անդամ երկրները պատրաստ են իրենց ռազմավարական պաշարներից բաց թողնել 120 միլիոն բարել նավթ։ Այս մասին գրում են The Wall Street Journal-ը եւ Reuters-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Եթե ​​այդ մասին հայտարարվի, դա կլինի խոշորագույն նավթային միջամտությունը ՄԷԳ-ի պատմության մեջ։ Աղբյուրների համաձայն՝ 60 միլիոն բարել կհատկացնի ԱՄՆ-ն, եւս 60 միլիոնը՝ ՄԷԳ-ի մյուս անդամները (կազմակերպությունը ներառում է 31 երկիր, այդ թվում՝ եվրոպական երկրների մեծ մասը, Ավստրալիան եւ Ճապոնիան)։
Մարտի սկզբին կազմակերպությունն արդեն հայտարարել է  պաշարներից 60 մլն բարել նավթի բացթողման մասին, որն այն ժամանակ ռեկորդային էր։ Անցյալ շաբաթ գործակալությունը հայտարարել նավթային հավելյալ միջամտությունների ծրագրերի մասին, սակայն դրանց մասշտաբների մասին ոչինչ չի ասվել։ Բացի այդ, ԱՄՆ-ն անցյալ շաբաթ հայտարարել է, որ պատրաստ է վեց ամսով իր ռազմավարական պաշարից հանել օրական 1 մլն բարել նավթ, այսինքն՝ ընդհանուր առմամբ մոտ 180 մլն բարել, գրում է «Коммерсантъ»-ը։

Входящие в Международное энергетическое агентство (МЭА) 29 стран готовы высвободить из своих стратегических резервов 120 млн баррелей нефти. Об этом пишут The Wall Street Journal и Reuters со ссылкой на источники.
Если об этом будет объявлено, речь пойдет о крупнейшей нефтяной интервенцией в истории МЭА. По данным источников, 60 млн баррелей выделят США, еще 60 млн — остальные участники МЭА (в организацию входит 31 страна, в том числе большинство государств Европы, Австралия и Япония).
В начале марта организация уже объявила о высвобождении из резервов 60 млн баррелей, это было рекордом на тот момент. На прошлой неделе агентство сообщило о планах дополнительных нефтяных интервенций, но ничего не сказало об их масштабах. Кроме того, США на прошлой неделе заявили, что готовы выводить из своего стратегического резерва по 1 млн баррелей нефти в сутки в течение полугода — то есть в общей сложности около 180 млн баррелей, пишет «Коммерсантъ». https://www.kommersant.ru/