Ավստրալիայում պահեստանոցում հայտնաբերվել է հոլանդացի վարպետի 400 տարվա վաղեմության նկարը, որը, ըստ մասնագետների, կարող է միլիոններ արժենալ, փոխանցում է CNN-ը։
«Նատյուրմորտ» կոչվող արվեստի գործը երկար տարիներ պահվել է մի վայրում, որն այժմ հայտնի է որպես Նոր Հարավային Ուելսի Վուդֆորդի ակադեմիայի թանգարան։
Հոլանդական ոսկե դարի 17-րդ դարի արժեքավոր կտավը հայտնաբերվել է 60.000 նմուշից բաղկացած հավաքածուի մեջ այն բանից հետո, երբ շենքը եւ դրանում եղածը նվիրաբերվել են Ավստրալիայի ազգային հիմնադրամին:
«Սա հազվագյուտ եւ շատ հուզիչ պահ է»,- ասել է ծրագրի համակարգող եւ International Conservation Services ընկերության գործադիր տնօրեն Ջուլիան Բիկերսթեթը:
Ստեղծագործությունը վերագրվում է 17-րդ դարի հոլանդացի հայտնի նկարիչ Վիլեմ Կլաս Հեդայի որդուն՝ Գերիտ Վիլեմս Հեդային, ով որպես հոլանդական ոսկե դարի մեծագույն վարպետներից մեկն է ճանաչվել։
Սակայն փորձագետները դեռ ուսումնասիրում են «Նատյուրմորտի» ծագումը:
Հիմնադրամի ներկայացուցիչն ասել է, որ արվեստի գործը դեռ գնահատվում է, սակայն փորձագետները կարծում են, որ այն կարող է միլիոնավոր ավստրալիական դոլարներ արժենալ: Վիլեմ Կլաես Հեդայի ստեղծագործությունները սովորաբար 4-ից 5 մլն ավստրալական դոլար (2.9-ից 3.7 մլն դոլար) են գնահատվում:

Картина голландского мастера 400-летней давности, которая, по мнению экспертов, может стоить миллионы долларов, была обнаружена в кладовке в Австралии, передает CNN.
Произведение искусства под названием «Натюрморт» много лет хранилось в месте, которое  сейчас является музеем, известным как Академия Вудфорда в Новом Южном Уэльсе.
Ценная картина XVII века Золотого века Голландии была обнаружена среди коллекции из 60 000 экспонатов после того, как здание и его содержимое были переданы в дар Национальному фонду Австралии.
«Это редкий и очень волнующий момент», — сказал Джулиан Бикерстет, координатор проекта и генеральный директор International Conservation Services, компании, проводящей реставрационные работы.
Работа приписывается Герриту Виллемсу Хеда, сыну известного голландского художника 17 века Виллема Класа Хеда, признанного одним из великих мастеров Золотого века Голландии.
Но эксперты все еще исследуют происхождение «Натюрморта».
Представитель фонда сказал, что стоимость произведения искусства все еще оценивается, но эксперты полагают, что оно может стоить миллионы австралийских долларов. Работы Виллема Класа Хеды обычно оцениваются в сумму от 4 до 5 миллионов австралийских долларов (от 2,9 до 3,7 миллиона долларов).