Քրեական հեղինակություն Սերգեյ Ասատրյանը, որը քրեական շրջանակներում հայտնի է որպես Սերյոժա Բենթլի կամ Օսետրինա (Թառափ) Կրտսեր, հայտնվել է սկանդալի կենտրոնում։ Նա տասը տարվա ազատազրկում է ստացել «հակագողական» հոդվածով եւ հայտնվել է հանրահայտ «Վլադիմիրյան ցենտրալում»։ Այնտեղ Ասատրյանի համար բանտի աշխատակազմի հետ խնդիրներ են առաջացել, եւ նա փաստաբաններին պատմել է, որ բանտապահները կտտանքների են ենթարկել իրեն հոսանքով եւ բարձր երաժշտությամբ։ Պաշտպանը մեկնել է Վլադիմիր՝ օգնելու հաճախորդին, եւ պարզել է, որ նա անհետացել է։ Փաստաբանների կարծիքով՝ Սերյոժա Բենթլին կարող էր հայտնվել ամենադաժան գաղութներից մեկում՝ դառնալով հատուկ ծառայությունների զոհը, որոնք վրեժ են լուծում համագործակցելուց հրաժարվելու համար, գրել է Lenta-ն։
Սերգեյ Ասատրյանը հետխորհրդային ամբողջ տարածքում ամենաազդեցիկ օրենքով գողերից մեկի՝ Էդուարդ Ասատրյանի (Էդիկ Օսետրինա) որդին է։ Բենթլի մականունը Ասատրյան-կրտսերն ստացել է իր սիրած մեքենայի մակնիշի անունից. նրան ընդհանրապես լավ ապրելը դուր էր գալիս։
Սերգեյը որոշել է գնալ հոր հետքերով եւ 2008թ. ստացել է օրենքով գողի տիտղոս, ընդ որում՝ այդ պահի դրությամբ ոչ մի անգամ ազատազրկման վայրերում չէր եղել։ Քրեական իր «ռեզյումեի» այդ «թերությունը» Ասատրյանը շտկեց 2011թ.՝ ստանալով առաջին դատվածությունն առողջությանը հասցված ծանր վնասի պատճառով. այնքան էլ պատվավոր հոդված չէ օրենքով գողի համար։
Փոխարենը Ասատրյանի հաջորդ դատվածությունն այն էր, ինչ պետք էր. 2017թ. նա ինը տարի ստացավ, եւ պատիժը պետք է կրեր հատուկ ռեժիմի գաղութում՝ գործարար Կարեն Մխիթարյանից 1,2 մլն դոլար շորթելու պատճառով։ Քննության վարկածով՝ Սերյոժա Բենթլին կոմերսանտին սպառնացել էր հաշիվ տեսնել նրա հետ, իսկ հետո վարձել էր անձը չպարզված մարդկանց, որոնք հրդեհել էին Մխիթարյանի քաղաքամերձ տունը։
Ասատրյանն իր մեղքը չի ընդունել. նա պնդում էր, որ պարզապես Մխիթարյանից պահանջել է վերադարձնել պարտքը։ Ի դեպ, քննությունն ապացույցներ ուներ՝ Սերյոժա Բենթլին կարգին ժամկետ ստացավ։ Նրան դատեցին Սարատովում, իսկ քննչական մեկուսարանում քրեական հեղինակությունը ժամանակն իզուր չէր կորցնում։
Հանցավոր աշխարհում հեղինակություն լինելու ապացույցներ ձեռք բերելով այլ դատապարտյալներից՝ Ասատրյանն իր վստահելի անձանց այսպես կոչված «նայողներ» նշանակեց Սարատովի մարզի ուղղիչ հաստատություններում եւ նախաձեռնեց բանտային ռեժիմի խախտման զանգվածային գործողություններ։
Դատավճռից շատ չանցած՝ Սերյոժա Բենթլիին ուղարկեցին Նիժնի Նովգորոդի քննչական մեկուսարան, որտեղ օրենքով գողին վատ նորություններ էին սպասվում։ Այնտեղ «պրոգոն»՝ գողական ուղերձ էր եկել, որի տակ ստորագրել էին ութ հեղինակավոր հակառակորդներ, այդ թվում ազդեցիկ օրենքով գողեր Դմիտրի Չանտուրիան (Միրոն) եւ Վասիլի Խրիստոֆորովը (Վասյա Վոսկրես)։ Այդ «պրոգոնը» կասկածի տակ էր դնում Սերյոժա Բենթլիի գողական տիտղոսը։
Այդ որոշման պատճառը այն պատմությունն էր, որը տեղի էր ունեցել 2013թ. մարտի 23-ին։ Այդ ժամանակ գողական հավաքում քրեական հեղինակությունների խումբը (այդ թվում Միրոնը) ծեծել էր հայր ու որդի Ասատրյաններին։ Ծեծը (հատկապես այն ծեծը, որի դիմաց վրեժ չի լուծվել) օրենքով գողի համար ահավոր ստորացում է, հենց այդ պատճառով Սերյոժա Բենթլիի հակառակորդները հայտարարել էին, որ նա զրկվել է տիտղոսից։ Ընդ որում՝ նրա հորը տիտղոսից զրկել «պրոգոնի» հեղինակները չէին համարձակվել։
Կես տարի անց՝ 2019թ. ապրիլին, ՌԴ Քր.օր.-ում հայտնվեց 210.1 հոդվածը («Հանցավոր հիերարխիայում բարձր դիրքի զբաղեցում»)՝ ուղղված օրենքով գողերի դեմ, որով ենթադրվում էր առավելագույն պատժաչափ՝ մինչեւ 15 տարվա ազատազրկում։ Եվ չնայած Սերյոժա Բենթլին այդ պահի դրությամբ արդեն զրկվել էր տիտղոսից, այդ փաստը քննիչներին որեւէ բանով չխանգարեց։
Ուսումնասիրելով բոլոր ապացույցները՝ Սարատովի մարզային դատարանը Ասատրյանին մեղավոր ճանաչեց ՌԴ Քր.Օր. 210.1 հոդվածով եւ դատապարտեց ութ տարվա ազատազրկման։ Այդ պահին Ասատրյանին դրամաշորթության գործով մնացել էր նստել 3,5 տարի։
Մինչդեռ, գտնվեցին բազմաթիվ վկաներ, որոնք խոսում էին հանցավոր աշխարհում Սերգեյ Ասատրյանի ազդեցության եւ այն մասին, որ նա քանիցս օրենքով գող է ներկայացել։ Բայց այդ բոլոր պատմությունները վերաբերում էին մինչեւ 2019թ. ապրիլ ժամանակաշրջանին, երբ ընդունվեց «հակագողական» հոդվածը, իսկ օրենքը հակադարձ ուժ չունի։
Սերյոժա Բենթլիի գործով հետաքրքիր ապացույցներից մեկը նրա դաջվածքներն են, որոնք ենթարկվել են փորձաքննության։ Քրեագետների եզրակացությունից հետեւում է, որ վերեւ սողացող սարդով դաջվածքը (Ասատրյանն այդպիսի դաջվածք ունի) նշանակում է, որ այն կրողը պրոֆեսիոնալ հանցագործ է, որը մտադիր չէ «կապերը խզել» քրեական աշխարհի հետ։ Փորձագետների կարծիքով՝ ութանկյուն աստղերը սարդի մարմնին եւ թաթերին նշանակում են, որ այն կրող անձը բարձր դիրք է զբաղեցնում հանցավոր հիերարխիայում։ Իսկ Ասատրյանի ծնկների վրայի ութանկյուն աստղերը գաղտանգրված նախադասություն են. «Երբեք ծնկի չեմ գա որեւէ մեկի առջեւ»։
Ի դեպ, արժե նշել, որ նման դաջվածքներ անում են հանցավոր աշխարհի ոչ բոլոր առաջին դեմքերը եւ անգամ նախկին բանտարկյալները։ Մանավանդ որ փորձագետները պարզել են, որ Սերգեյ Ասատրյանն իր դաջվածքներն արել է 2010թ. օգոստոսից ոչ ուշ։ Այն պահին, երբ ՌԴ Քր.օր.-ում հայտնվեց «հակագողական» հոդվածը, դրանք մոտ 11 տարեկան էին։
Ինչեւէ, 2021թ. հոկտեմբերին Սերյոժա Բենթլին հայտնվեց հանրահայտ «Վլադիմիրյան ցենտրալում»։ Այնտեղ, նրա պաշտպանների խոսքով, Ասատրյանը պահվում էր մենախցում՝ մշտական հսկողության ներքո, որտեղ շուրջօրյա բարձր երաժշտություն էր հնչում։ Բանտարկյալն իր փաստաբաններին նաեւ պատմել է, որ իրեն կտտանքների են ենթարկել եւ չորս ամիս զբոսանքի չեն հանել։
2022թ. ապրիլի սկզբին, այն բանից հետո, երբ դատապարտյալի պաշտպաններն աղմուկ բարձրացրին, Ասատրյանին «Վլադիմիրյան ցենտրալից» տեղափոխեցին Նովոսիբիրսկի բանտ, իսկ հետո՝ Կրասնոյարսկի քննչական մեկուսարան, որտեղից նա կորավ։ Նրա փաստաբան Արթուր Ասլամազովին մեկուսարանում միայն տեղեկացրել էին, որ բանտարկյալ չունեն։ Ապրիլի 26-ին պաշտպանն ընդունելության գնաց Կրասնոյարսկի երկրամասի Պատիժների կատարման դաշնային ծառայության (ՊԿԴԾ) վարչություն։
Փաստաբանի խոսքով՝ Սերյոժա Բենթլին հայտնվել է կազմակերպված հանցավորության գծով աշխատանքի բաժնի ղեկավար, մայոր Ամոսովի մոտ, նա ասել է, որ «գիտի, թե որտեղ է Ասատրյանը , բայց չի ասի»։ Ասլամազովի կարծիքով՝ հենց մայոր Ամոսովն է նրանցից մեկը, որը խառն է իր պաշտպանյալի վրա ճնշում գործադրելու մեջ։ Մայիսի սկզբին բանտարկյալին որոնելիս՝ փաստաբան Ասլամազովն այցելել է Աչինսկի (Կրասնոյարսկի երկրամաս) քննչական մեկուսարան, բայց նրան չեն թողել ներս մտնել։
Պաշտպանի խոսքով՝ 15 րոպե հետո, երբ նա ներկայացրել էր բանտարկյալի հետ տեսակցելու փաստաթղթերը, մեկուսարանում տագնապ է հնչել։ Շենքին մոտեցել են ռոսգվարդիականներն ու ոստիկանները, որոնք փակել են մուտքն ու իբր մեկուսարանում ռումբ փնտրել։ Երբ որոնումներն ավարտվել են, Ասլամազովին տեղեկացրել են, որ փաստաբանների համար բոլոր աշխատասենյակներն զբաղված են։
«ՊԿԴԾ-ի աշխատակիցները պարզապես թաքցրին Ասատրյանին փաստաբաններից։ Ես հասկացա, որ նա Աչինսկում է, միայն մեկ նշանից. հենց որ ես փաստաթղթերը ներկայացրի, որպեսզի պաշտպանյալիս հետ տեսակցեմ, քննչական մեկուսարանում «վարժանքներ» սկսվեցին։ Ես արդեն նման ներկայացումներ տեսել էի Վլադիմիրի մարզում, այդ կերպ պարզապես թաքցնում են բանտարկյալներին»,- ասել է Արթուր Ասլամազովը։
Մայիսի 4-ին փաստաբան Ասլամազովը վերջապես կարողացավ հանդիպել պաշտպանյալի հետ Աչինսկի քննչական մեկուսարանում։ Սերգեյ Ասատրյանն ասել էր, որ իր նկատմամբ բռնություն չի գործադրվել, ծեծի նշաններ նրա վրա չեն եղել։ Աչինսկի քննչական մեկուսարանը պետք է հերթական փոխանցակետը դառնար բանտարկյալի համար. ըստ կանոնների՝ նա մեկուսարանում կարող է գտնվել 20 օրից ոչ ավելի։
Իսկ քանի որ Ասատրյանը դատապարտվել է բանտային ռեժիմի, նրա սիբիրյան «ոդիսականը» պետք է շարունակվեր Մինուսինսկի կամ Ենիսեյսկի բանտերում։ Բայց մայիսի 17-ին փաստաբան Արթուր Ասլամազովը պատմել է, որ իր պաշտպանյալն անհետացել է Աչինսկի քննչական մեկուսարանից, սակայն չի հայտնվել բանտերից եւ ոչ մեկում։ Թե որտեղ է այժմ գտնվում Սերյոժա Բենթլին՝ նրա պաշտպանները չգիտեն։
Ինչո՞ւ է Սերգեյ Ասատրյանի ճակատագիրն ազատազրկման վայրերում այսքան տարօրինակ՝ այսօր այս հարցը բաց է մնում։ Իրավապաշտպան Վլադիմիր Օսեչկինի կարծիքով՝ բանն այն է, որ, չնայած հակառակորդների ճիգերին եւ դաժան դատավճռին, Սերյոժա Բենթլին պահպանել է իր բարձր կարգավիճակը հանցավոր աշխարհում։ Եվ չի բացառվում, որ ուժայինները ցանկացել են օգտագործել այդ կարգավիճակն իրենց նպատակների համար, բայց Ասատրյանը հրաժարվել է համագործակցել նրանց հետ։
Իրավապաշտպանի տվյալներով՝ Ասատրյանը հրաժարվել է ուժայինների հետ գործարքից, եւ այդ ժամանակ նրան առաջարկել են «շրջագայել կտտանքների բոլոր գոտիներով»։ Արդյունքում՝ բանտարկյալին ուղարկել են սկզբում ՊԿԴԾ վարչության Վլադիմիրի մարզի հաստատություններ, իսկ հետո՝ Կրանսոյարսկ։
«Հատուկ ծառայությունները վրեժ են լուծում այն բանի համար, որ նա հրաժարվել է լինել նրանց գաղտնի գործակալը եւ ժամանակին չի կանգնեցրել բանտարկյալներին։ Նրանք համերաշխություն են ցուցաբերել, սկսել են ցուցմունքներ տալ եւ հասել են առաջին նշանային քրեական գործերի հարուցմանը Սարատովի բանտային հիվանդանոցում կտտանքների մասին։
Այսօր Սերգեյ Ասատրյանի պաշտպանությունն արդեն վեց հայտ է ներկայացրել ՊԿԴԾ-ի դեմ՝ կապված ազատազրկման տարբեր վայրերում իրենց պաշտպանյալների բանտային պայմանների եւ բռնության հետ։ Բանտապահներն առայժմ չեն արձագանքել այդ բողոքներին։

Криминальный авторитет Сергей Асатрян, известный в криминальных кругах как Сережа Бентли, или Осетрина Младший, оказался в центре громкого скандала. Он получил десять лет лишения свободы по «антиворовской» статье и попал в знаменитую тюрьму «Владимирский централ». Там у Асатряна начались проблемы с администрацией, и он рассказал адвокатам, что тюремщики пытали его током и громкой музыкой. Защитник отправился во Владимир на помощь своему клиенту и выяснил, что тот пропал. По мнению адвокатов, Сережа Бентли мог оказаться в одной из самых суровых колоний, став жертвой спецслужб, которые мстят ему за отказ сотрудничать, пишет Lenta.
Сергей Асатрян приходится сыном Эдуарду Асатряну (Эдик Осетрина), одному из самых влиятельных воров в законе на всем постсоветском пространстве. Свою кличку Бентли Асатрян-младший получил по любимой марке его машины: ему вообще нравилась красивая жизнь.
Сергей решил пойти по стопам отца и в 2008 году получил титул вора в законе, при этом к тому моменту ни разу не побывав в местах лишения свободы. Этот недостаток в своем криминальном «резюме» Асатрян исправил в 2011 году, получив первую судимость за причинение тяжкого вреда здоровью — не самая почетная статья для вора в законе.
Зато следующая судимость у Асатряна была, что надо: в 2017 году он получил девять лет колонии особого режима за вымогательство у бизнесмена Карена Мхитаряна 1,2 миллиона долларов. По версии следствия, Сережа Бентли грозил коммерсанту расправой, а затем нанял группу неустановленных лиц, которые сожгли загородный дом Мхитаряна.
Свою вину Асатрян не признал: он утверждал, что просто требовал у Мхитаряна возврата долга. Впрочем, доказательств у следствия хватило — и Сережа Бентли получил вполне солидный срок. Между тем его судили в Саратове и, находясь в местном СИЗО, криминальный авторитет явно не терял времени даром.
Добившись признания другими осужденными наличия у него авторитета в преступной среде, Асатрян  назначил своих доверенных лиц так называемыми «смотрящими» в исправительных учреждениях Саратовской области и инициировал акты массового нарушения режима содержания.
Вскоре после приговора Сережу Бентли отправили на пересылку в СИЗО Нижнего Новгорода, где вора в законе ждали плохие новости. Туда пришел «прогон» (воровское послание), под которым подписались сразу восемь его авторитетных противников, в том числе влиятельные воры в законе Дмитрий Чантурия (Мирон) и Василий Христофоров (Вася Воскрес). Этот «прогон» ставил под сомнение воровской титул Сережи Бентли.
Причиной такого решения стала история, произошедшая еще 23 марта 2013 года. Тогда на воровской сходке группа криминальных авторитетов (в том числе Мирон) избила отца и сына Асатрянов. Избиение (особенно неотмщенное) является для вора в законе страшным унижением — именно поэтому противники Сережи Бентли заявили, что он лишен титула. При этом раскороновать его отца авторы «прогона» не рискнули.
Полгода спустя, в апреле 2019 года, в УК РФ появилась статья 210.1 («Занятие высшего положения в преступной иерархии») УК РФ, направленная против воров в законе и предполагающая максимальное наказание до 15 лет лишения свободы. И хотя Сережа Бентли к тому моменту уже лишился титула, следователей этот факт ничуть не смутил.
Исследовав все доказательства, Саратовский областной суд признал Асатряна виновным по статье 210.1 УК РФ и приговорил его к восьми годам лишения свободы. На тот момент сидеть по делу о вымогательстве Сереже Бентли оставалось 3,5 года.
Между тем на процессе нашлось множество свидетелей, которые говорили о влиянии Сергея Асатряна в преступном мире и о том, что он не раз представлялся вором в законе. Но все эти рассказы относились ко времени до апреля 2019 года, когда была принята «антиворовская» статья, — а закон обратной силы не имеет.
Одним из любопытных доказательств по делу Сережи Бентли стали его татуировки, которые подвергли экспертизе. Из заключения криминалистов следует, что татуировка с пауком, ползущим вверх (она есть у Асатряна), означает, что ее носитель — профессиональный преступник, который не намерен «завязывать» с криминалом. По мнению экспертов, восьмиконечные звезды на брюшке паука и на коленях означают, что данное лицо занимает высшее положение в преступной иерархии. А восьмиконечные звезды на коленях Асатряна — это зашифрованная фраза: «Никогда не встану на колени перед кем-либо».
Впрочем, стоит отметить, что подобные татуировки набивают отнюдь не только первые лица преступного мира и даже не бывшие заключенные. Тем более, эксперты выяснили, что свои татуировки Сергей Асатрян сделал не позднее августа 2010 года. К моменту, когда в УК РФ появилась «антиворовская» статья, им было почти 11 лет.
Как бы то ни было, в октябре 2021 года Сережа Бентли прибыл для отбытия наказания в знаменитую тюрьму «Владимирский централ». Там, по словам его защитников, Асатрян содержался в одиночной камере под постоянным видеонаблюдением, где круглосуточно из трех колонок одновременно играла музыка. Заключенный также рассказал своим адвокатам, что его пытали током и четыре месяца не выпускали на прогулку.
В начале апреля 2022 года, после того как защитники осужденного подняли шум, Асатряна увезли из «Владимирского централа» в тюрьму Новосибирска, а затем в СИЗО Красноярска, где он пропал. Его адвокату Артуру Асламазову в изоляторе лишь сообщили, что заключенного у них нет. 26 апреля защитник отправился на прием в управление ФСИН по Красноярскому краю.
По словам адвоката, он попал к руководителю отдела по работе с организованной преступностью майору Амосову: тот сказал, что «знает местонахождение Асатряна, но не сообщит его». Асламазов считает, что именно майор Амосов — один из тех, кто замешан в давлении на его подзащитного. В поисках заключенного в начале мая адвокат Асламазов посетил СИЗО Ачинска (Красноярский край), но его не пустили туда.
По словам защитника, 15 минут спустя после того, как он подал документы на свидание с заключенным, в СИЗО сработала тревога. К зданию приехали росгвардейцы и полицейские, которые перекрыли вход и якобы искали в изоляторе бомбу. Когда поиски завершились, Асламазову сообщили, что все кабинеты для адвокатов заняты.
«Сотрудники ФСИН просто спрятали Асатряна от адвокатов. Я понял, что он в Ачинске, по одному признаку: как только я подал документы, чтобы попасть к своему подзащитному, в СИЗО начались «учения». Я уже видел подобные спектакли во Владимирской области — таким образом просто прячут заключенных», - сказал Артур Асламазов.
4 мая адвокат Асламазов наконец сумел встретиться со своим подзащитным в СИЗО Ачинска. Сергей Асатрян заявил, что насилие к нему не применяли — следов побоев у него защитник также не заметил. Ачинское СИЗО должно было стать лишь перевалочным пунктом для заключенного: по правилам, в изоляторе он может находиться не больше 20 дней.
А поскольку Асатрян приговорен к тюремному режиму, его сибирская «одиссея» должна была продолжиться в тюрьмах Минусинска или Енисейска. Но 17 мая адвокат Артур Асламазов рассказал, что его подзащитный исчез из СИЗО Ачинска, но так и не появился ни в одной из тюрем. Где Сережа Бентли находится сейчас, его защитникам неизвестно.
Почему судьба Сергея Асатряна в местах лишения свободы складывается столь странным образом — сегодня вопрос открытый. По мнению правозащитника Владимира Осечкина, все дело в том, что, несмотря на происки противников и суровый приговор, Сережа Бентли сохранил свой высокий статус в преступном мире. И не исключено, что силовики захотели использовать этот статус в своих целях, но Асатрян отказался с ними сотрудничать.
По данным правозащитника, Асатрян отказался от сделки с силовиками — и тогда ему предложили «круиз по всем пыточным зонам». В итоге заключенного отправили вначале в учреждения УФСИН по Владимирской области, а затем в Красноярск.
«Спецслужбы мстят Асатряну за то, что он отказался быть их негласным секретным агентом и вовремя не остановил заключенных. Те проявили солидарность, начали давать показания и добились возбуждения первых знаковых уголовных дел о пытках в Саратовской тюремной больнице».
Сегодня защита Сергея Асатряна уже подала шесть исков ко ФСИН, связанных с условиями содержания и насилием над их подзащитным в различных местах лишения свободы. Реакции от тюремщиков на эти жалобы до сих пор нет.