Net4Gas բնական գազի փոխանցման համակարգի չեխական օպերատորը հայտնել է, որ արձանագրել է գազի տարանցման ընդհանուր կրճատում, սակայն Չեխիա մատակարարումները չեն սահմանափակվել:
Գազի առաջատար ներկրող Innogy Ceska Republika-ը հայտարարել է, որ մատակարարումները չեն կրճատվում, մինչդեռ CEZ էներգետիկ ընկերությունն ասել է, թե ուղղակիորեն ռուսական «Գազպրոմ»-ից եկող իր մատակարարումների փոքր մասի կրճատում է եղել:
Հինգշաբթի օրը Եվրոպա «Հյուսիսային հոսք 1» գազատարով ռուսական գազի մատակարարումները նվազել են այն բանից հետո, երբ «Գազպրոմը» հայտարարել է հզորությունների կրճատման մասին, թեեւ հոսքերը Ուկրաինայի տարածքով մնացել են կայուն:
Հզորության երկրորդ կրճատումն այն է, որ «Հյուսիսային հոսք 1»-ը կաշխատի միայն 40 տոկոս հզորությամբ: «Գազպրոմը» հայտարարել է, որ կրճատումն անհրաժեշտ է եղել վերանորոգման ուղարկված սարքավորումների վերադարձն ուշացնելու պատճառով:
Չեխիան իր բնական գազի մատակարարումների գրեթե 100 տոկոսը ստանում է Ռուսաստանից, սակայն գնորդների մեծ մասը գազը գնում է օտարերկրյա թրեյդերների միջոցով, այլ ոչ թե ուղղակիորեն «Գազպրոմ»-ից։
«Ներկայումս մենք տեսնում ենք գազի տարանցման ընդհանուր կրճատում, սակայն Չեխիա մատակարարումները չեն սահմանափակվում», - ասել է Net4Gas-ի ներկայացուցիչը՝ պատասխանելով Reuters-ի հարցերին:
CEZ-ը հայտնել է, որ «Գազպրոմն» իրեն տեղեկացրել է մատակարարումների կրճատումների մասին, սակայն դա վերաբերել է միայն «Գազպրոմից» ստացվող իր գնումների փոքր մասին:

Czech natural gas transmission system operator Net4Gas said it recorded an overall reduction in gas transit, but supplies to the Czech Republic were not limited.
Leading gas importer Innogy Ceska Republika said that supplies were not reduced, while energy company CEZ said it had seen a decrease in a smaller portion of its supplies coming directly from Russia's Gazprom.
Russian gas supplies to Europe through the Nord Stream 1 pipeline declined Thursday after Gazprom said it was cutting capacity, though flows through Ukraine remained steady.
The second capacity cut is that Nord Stream 1 will operate at only 40 percent of capacity. Gazprom said the cuts were necessary because of the delayed return of equipment that had been sent out for repairs.
The Czech Republic receives nearly 100 percent of its natural gas supply from Russia, but most customers buy gas through foreign traders rather than directly from Gazprom.
"We are currently seeing an overall reduction in gas transit, but supplies to the Czech Republic are not limited," a Net4Gas spokesman told Reuters in response to questions.
CEZ said it had been informed by Gazprom of the reduction in supplies, but this only applied to a smaller portion of its purchases coming directly from Gazprom.