Ադրբեջանի նավթային պետական ընկերությունը (SOCAR)  Թուրքիայում նավթամթերքի գործարանի կառուցման ժամկետը տեղափոխել է 2011թ. հոկտեմբեր: Այդ մասին  հայտարարել է ընկերության նախագահ Ռովնագ Աբդուլաեւը, փոխանցում է Azerbaijan Business Center-ը: Հունիսին նա նշել էր, որ շինարարական աշխատանքները կմեկնարկեն սեպտեմբերին:
Գործարանի կառուցումը կարժենա 5 մլրդ դոլար, հզորությունը կկազմի տարեկան 10 մլն տոննա (215 հազ. բարել օրական),  աշխատանքները կավարտվեն 2015թ-ին:
Գործարանը կառուցվելու է Ալյագայի շրջանում` Իզմիր նավահանգստից ոչ հեռու, թուրք-ադրբեջանական  SOAR-Turcas համատեղ ձեռնարկության կողմից: Գործարանի շնորհիվ Թուրքիան ակնկալում է 30%-ով կրճատել նավթամթերքի ներմուծումը, իսկ Ադրբեջանը` դուրս գալ Ռումինիայի եւ Միջերկրական ծովի երկրների շուկաներ:

Госнефтекомпания Азербайджана (SOCAR) перенесла начало строительства НПЗ в Турции на октябрь 2011 г. Об этом, как передает Azerbaijan Business Center, заявил президент SOCAR Ровнаг Абдуллаев. В июне он указывал, что строительство начнется в сентябре.
Стоимость строительства завода составит $5 млрд, мощность – 10 млн. тонн в год (215 тыс. баррелей нефти в сутки), срок завершения – 2015 г.
Завод, который будет располагаться в регионе Альяга недалеко от порта Измир, будет строиться совместным турецко-азербайджанским предприятием SOAR-Turcas. За счет завода Турция ожидает снизить импорт нефтепродуктов на 30%, а Азербайджан – выйти на рынки Румынии и стран Средиземноморья.