Թուրքիայի խոշոր քաղաքներում «Հայրենիք» (Vatan) կուսակցությունը ՆԱՏՕ-ից երկրի դուրս գալու մասշտաբային քարոզչություն է սկսել, տեղեկացրել է Aydınlık թերթը։
Կուսակցության գլխավոր քարտուղար Դողու Փերինչեքի կարծիքով՝ Թուրքիայի դուրս գալը Հյուսիսատլանտյան դաշինքից դրական կանդրադառնա երկրի տնտեսական ապագայի վրա։
«Հայրենիք» կուսակցությունը Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովում (խորհրդարանում) ներկայացված չէ, այդ կուսակցության ներկայացուցիչներն ակտիվորեն կոչ են անում, որպեսզի Թուրքիան սերտորեն համագործակցի եվրասիական տարածքի հետ, ինչպես նաեւ Ղրիմը ռուսական են համարում։
«Դուրս կգանք ՆԱՏՕ-ից» քարոզչությունը, որն սկսել է Vatan կուսակցությունն ամբողջ երկրում, հետաքրքրությամբ է ընդունվել հասարակության բոլոր շերտերի կողմից»,- նշվել է թերթի հոդվածում։
Նշվել է, որ ակցիան արժանացել է հասարակ քաղաքացիների հավանությանը. նրանք մոտեցել են քաղաքային եւ շրջանային հրապարակներում տեղադրված սեղաններին՝ քարոզչության օգտին իրենց ստորագրությունը դնելու համար։

В крупных городах Турции партия «Родина» (Vatan) развернула масштабную кампанию по выходу страны из НАТО, сообщает газета Aydınlık.
Генеральный секретарь партии Догу Перинчек считает, что выход Турции из Североатлантического альянса положительно скажется на экономическом будущем страны.
«Родина» не представлена в Великом национальном собрании (парламенте) Турции, представители этой партии активно призывают к тесному сотрудничеству Турции с евразийским пространством, а также признают Крым российским.
«Кампания «Выйдем из НАТО!», развернутая партией Vatan по всей стране, была встречена с интересом со стороны всех слоев общества», — говорится в статье газеты.
Отмечается, что акцию поддержали простые граждане, пришедшие к столам для подписей, установленным на городских и районных площадях.