Ռուսաստանը եւ նրա բարեկամ Ղազախստանը մշտական կապի մեջ են, նրա կողմից առայժմ որոշումներ չեն ընդունվել Ռուսաստանի Դաշնության դեմ պատժամիջոցներին աջակցելու վերաբերյալ, ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
Ղազախստանի ֆինանսների նախարարությունը նախկինում մշակել է ապրանքների տեղաշարժի հաշվառման կանոնների նախագիծ՝ հանրապետության տարածքից Ռուսաստան դրանց արտահանման դեպքում, որը նախատեսում է պատժամիջոցների տակ գտնվող ապրանքների արտահանման թույլտվությունից հրաժարվելու հնարավորություն, բխում է հրապարակված փաստաթղթից, որը քննարկման համար հրապարակվել է բաց նորմատիվ իրավական ակտերի պորտալում։
«Դեռեւս որեւէ որոշում չի կայացվել։ Ընդհակառակը, բացարձակ մտադրություն է արտահայտվում՝ էլ ավելի ընդլայնելու մեր փոխգործակցությունը, միասին արձագանքելու դրսից բխող մարտահրավերներին եւ նվազագույնի հասցնելու այդ ոչ բարեկամական գործողությունների հետեւանքները։ Առայժմ մենք սրանից ենք ելնում»,- ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով հարցին, թե հետեւում են արդյոք Կրեմլում այս գաղափարի քննարկմանը եւ ինչպես են վերաբերվում նման քայլերին։ Նա հիշեցրել է, որ երկրների կառավարությունները «մշտական կապի մեջ են», դրանք անցկացվում են կանոնավոր, այդ թվում՝ ամենաբարձր մակարդակով։

Россия и дружественный ей Казахстан находятся в постоянном контакте, с его стороны никаких решений по поддержке санкций против РФ пока не принималось, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передает РИА Новости.
Министерство финансов Казахстана ранее разработало проект правил по учету перемещения товаров при их вывозе с территории республики в Россию, предусматривающих возможность отказа в разрешении на экспорт подсанкционных товаров, следует из документа, опубликованного для обсуждения на портале открытых нормативных правовых актов.
«Никаких решений не принималось пока. Напротив, декларируется абсолютное намерение дальше расширять наше взаимодействие, вместе реагировать на те вызовы, которые приходят из- за рубежа и минимизировать последствия этих недружественных действий. Пока вот из чего мы исходим», - сказал Песков в ответ на вопрос, отслеживают ли в Кремле обсуждение этой идеи и как расценивают такие шаги. Он напомнил, что правительства стран «находятся в постоянном контакте», они проходят на регулярной основе, в том числе на высшем уровне.