Չորեքշաբթի օրը ռազմական հրթիռ է պայթել ամերիկյան ապագա ցամաքային միջուկային հրթիռների հիմնական բաղադրիչի առաջին փորձարկման ժամանակ, հաղորդում է AirForce Times-ը:
Հրթիռը, որը հայտնի է Minotaur II+ անունով, պայթել է Կալիֆոռնիայի Վանդենբերգ տիեզերական ուժերի բազայից թռիչքից մոտ 10 վայրկյան անց, տեղական ժամանակով ժամը 23:00-ի սահմաններում:
«Պայթյունի հետեւանքով ոչ ոք չի տուժել, իսկ բեկորները գտնվել են արձակման հարթակի անմիջական հարեւանությամբ»,- հայտնել են բազայում։
Մասնագետները կհետաքննեն միջադեպի պատճառները։
Նշվում է, որ Minotaur II+-ը իր մեջ համադրում է շահագործումից հանված միջմայրցամաքային բալիստիկ Minuteman հրթիռների մասերը եւ ներկայիս Minuteman III միջուկային հրթիռի վերին հատվածը՝ այնպիսի հրթիռի ստեղծման համար, որն օգտագործվում է ենթածրային փորձնական արձակումների համար:
Վանդենբերգը պարբերաբար փորձարկում է հրթիռների անզեն կորպուսները՝ առանց ներսում միջուկային մարտագլխիկի՝ հնացած ՄԲՀ-ների վիճակը ստուգելու եւ նոր տեխնոլոգիաներ փորձարկելու համար:
Այս դեպքում ՌՕՈՒ միջուկային սպառազինության կենտրոնը հայտնել է, որ ուսումնական հրթիռը կրել է Mark 21A մարտագլխիկը՝ միջուկային զենքի այն մասը, որի մեջ տեղադրվում է իսկական մարտագլխիկը։
Զինվորականները մանրամասն, հավաստի տվյալներ են հավաքում, որոնք կօգնեն համակարգի նախատիպը վերջնական արտադրանքի վերածել, նշել են ծառայությունում:
Վանդենբերգում, ամենայն հավանականությամբ, կտեղակայվի ուսումնական ստորաբաժանում՝ նոր միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռների համար:
ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերը Lockheed Martin ընկերության հետ Mk21A-ի վերանախագծման պայմանագիր են կնքել՝ այժմ Northrop Grumman-ում մշակվող LGM-35 Sentinel հրթիռի վրա 300 կիլոտոննանոց W87-1 միջուկային մարտագլխիկներ տեղադրելու համար, որը 15 անգամ գերազանցում է 1945 թվականին Նագասակիի վրա գցած ռումբի հզորությունը:
Sentinel միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռները 2020-ականների վերջին կփոխարինեն 400 միջուկային հրթիռներին՝ Մոնտանայի, Վայոմինգի եւ Հյուսիսային Դակոտայի նահանգների տարածքի ստորգետնյա հանքերում:

Военная ракета взорвалась в среду во время первого испытательного запуска ключевого компонента будущих американских ядерных ракет наземного базирования, сообщает AirForce Times.
Ракета, известная как Minotaur II+, взорвалась примерно через 10 секунд после старта с базы космических сил Ванденберга в штате Калифорния, около 23:00 по местному времени.
«В результате взрыва никто не пострадал, а обломки оказались в непосредственной близости от стартовой площадки», - сообщили на базе.
Официальные лица будут расследовать причину происшествия.
Сообщается, что Minotaur II+ сочетает в себе части списанных межконтинентальных баллистических ракет Minuteman и верхний сегмент нынешней ядерной ракеты Minuteman III для создания ракеты, используемой для суборбитальных испытательных запусков.
Ванденберг регулярно проводит испытания невооруженных корпусов ракет - без ядерной боеголовки внутри - для проверки состояния устаревших МБР и тестирования новых технологий.
В данном случае Центр ядерных вооружений ВВС сообщил, что на тренировочной ракете находилась головная часть Mark 21A - часть ядерного оружия, в которую помещается настоящая боеголовка.
По словам представителей службы, военные собирают подробные, достоверные данные, которые помогут превратить прототип системы в конечный продукт.
В Ванденберге, вероятно, будет размещено учебное подразделение для новых межконтинентальных баллистических ракет.
ВВС США заключили контракт с компанией Lockheed Martin на перепроектирование Mk21A для переноса 300-килотонных ядерных боеголовок W87-1, что в 15 раз превышает мощность бомбы, сброшенной на Нагасаки в 1945 году, на ракету LGM-35 Sentinel, которая сейчас разрабатывается в Northrop Grumman.
Ожидается, что обновленная ракета-носитель, которая доставляет боеголовку к краю космоса по дуге, а затем скользит вниз к цели, также позволит использовать будущие конструкции боеголовок на новых МБР в ближайшие десятилетия.
МБР Sentinel заменят 400 ядерных ракет в подземных шахтах на территории штатов Монтана, Вайоминг и Северная Дакота в конце 2020-х годов.