Հանդուրժողականության, ժողովրդավարության մասին հայտարարություններն անխուսափելի քաղաքական գիծ է, որին դիմում է Ադրբեջանը կամ ցանկացած այլ երկիր, որը ներքին հակամարտությունների արդյունքում զրկվել է նախկինում իր կազմի մեջ մտնող տարածքներից եւ շարունակում է դրանք համարել իրենը: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր, ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի տնօրեն Կոնստանտին Զատուլինը:
Նա նշեց, որ Լեռնային Ղարաբաղը թեեւ եղել է Ադրբեջանական ԽՍՀ կազմում, սակայն ունեցել է ինքնավար մարզի կարգավիճակ, ինչն արդեն թույլ չի տալիս ասել, որ այն լիարժեք ադրբեջանական տարածք է: «Ավելին, հայտնի է, որ Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտությունն ավելի վաղ էր սկսվել, քան Խորհրդային Միության փլուզումը, եւ անկախության հռչակման պահին Ադրբեջանն արդեն չէր վերահսկում այն տարածքը, որի նկատմամբ այսօր հավակնություններ ունի: Ղարաբաղը դուրս է եկել Ադրբեջանի վերահսկողությունից, եւ ինչպես հետո պարզ դարձավ, այլեւս չի պատրաստվում այնտեղ վերադառնալ»,- նշեց նա:
Զատուլինի կարծիքով, երբ Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաները խոսում են այն մասին, թե հայերն ու ադրբեջանցիները «կարող են խաղաղ գոյակցել Ղարաբաղում, որը լինելու է Ադրբեջանի կազմում» եւ որ հայերն «իրենք են դա ցանկանում» եւ այլն, այդ բոլոր ճառերն ասվում է ոչ թե հայերի, այլ` միջազգային հանրության համար: «Դա ֆանտաստիկայի ոլորտից է, ոչ ավելին: Պարզապես Ադրբեջանը, համենայն դեպս, մինչեւ Կազանի հանդիպումը, հակամարտության գոտում անընդհատ լարված իրավիճակ էր ստեղծում` մշտապես սպառնալով պատերազմով: Դա սասանեց նրա իմիջը միջազգային հանրության աչքին, եւ Բաքուն այսօր փորձում է նման խոսքերով որոշակի վստահություն վերադարձնել»,- ընդգծեց Զատուլինը:
Պատասխանելով հարցին, թե որքանով են «հանդուրժողականություն», «ժողովրդավարություն» հասկացությունները կիրառելի Ադրբեջանի դեպքում, Զատուլինն ասաց. «Ադրբեջանը ժողովրդավարության չեմպիոն չէ: Ժողովրդավարություն հասկացությունը բոլորովին այլ կերպ է պատվաստվել ԽՍՀՄ «շինելից» դուրս եկած քաղաքական էլիտային: Փլուզումից որոշ ժամանակ անց սկսեցին ի հայտ գալ ժառանգականության գծեր: Ներկայումս Ադրբեջանում գործում է ավտորիտար քաղաքական ռեժիմ, որը վերահսկողությունը պահպանում է ինչպես ժողովրդավարական, այնպես էլ զուտ ավտորիտար մեխանիզմների օգնությամբ: Այս դեպքում ավելորդ է խոսել Ադրբեջանի` որպես ավանդական արեւմտյան ժողովրդավարության մասին»:

Заявления о толерантности, терпимости и демократии – это совершенно неизбежная политическая линия, которую придерживается Азербайджан и любая другая страна, которая в результате внутренних конфликтов лишилась некогда входящей в ее состав территорий, но и впредь продолжает считать их своими. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил депутат Госдумы РФ, директор Института стран СНГ Константин Затулин.
Российский депутат отметил, что Нагорный Карабах, хоть и входил в состав Азербайджанской ССР, но имел статус автономии, что уже не позволяет говорить о том, что это чисто азербайджанская территория. «Более того, известно, что конфликт в Нагорном Карабахе начался раньше самого развала СССР, и в момент провозглашения независимости Азербайджан уже не контролировал территорию, на которую сейчас претендует. Нагорный Карабах вышел из-под контроля Азербайджана и, как потом выяснилось, не собирается туда возвращаться», - заметил он.
По мнению Затулина, когда высшие должностные лица Азербайджана говорят о том, что армяне и азербайджанцы могут «мирно и стабильно проживать в Карабахе, который будет в составе Азербайджана», что «армяне сами этого захотят» и так далее, эти изречения делаются не для самих армян, а для международного сообщества. «Это из области фантастики, не более того. Просто Азербайджан, по крайней мере, до встречи в Казани, неуклонно наращивал напряжение в зоне конфликта, постоянно угрожая развязать войну и решить конфликт кровью. Это пошатнуло его имидж в глазах мирового сообщества, и Баку пытается вернуть себе n-ное доверие при помощи таких вот речей. Это банально», - подчеркнул Затулин.
Отвечая на вопрос о том, насколько понятия «толерантность, «терпимость» и «демократия» вообще применимы в случае с Азербайджаном, Константин Затулин сказал: «Азербайджан – не чемпион демократии. Впрочем, политической элите, которая вышла из шинели СССР, понятия демократии прививались совершенно особенным образом. Спустя некоторое время после распада начали проявляться потомственные черты. Сегодня в Азербайджане действует авторитарный политический режим, который удерживает контроль как при помощи демократических механизмов, таки при помощи чисто авторитарных. В этих условиях говорить об Азербайджане в ключе традиционной западной демократии отнюдь не приходится».