Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (ՀԱՀ) Ձեռներեցության և նորարարական տեխնոլոգիաների կենտրոնը (EPIC) և Ձեռներեցության աշխարհի գավաթի (EWC) համակազմակերպիչները շնորհավորում են EWC 2022-ի հայաստանյան ազգային եզրափակչում մրցանակներ նվաճած թիմերին։
EWC-ի ազգային փուլի արդյունքում՝ անկախ ժյուրիի որոշմամբ, երկու հայկական ստարտափներ՝ Text’nPayMe-ն և HopShop-ը ճանաչվեցին հաղթող։ Վերջիններս Հայաստանը կներկայացնեն EWC միջազգային եզրափակչում և կպայքարեն 1 միլիոն դոլար մրցանակային ֆոնդի համար:
Ըստ Ձեռներեցության աշխարհի գավաթի հայաստանյան ազգային համակարգող Նժդեհ Հովհաննիսյանի՝ անցյալ տարվա համեմատ այս տարվա մասնակիցները ավելի զարգացած և պատրաստված էին։ Այդ իսկ պատճառով ժյուրիի ընտրությունը եզրափակչին չափազանց դժվար է եղել․ «Ուրախ եմ, որ ազգային ընտրության արդյունքում ունենք միջազգային մասշտաբով բավականին մրցունակ երկու թիմ»:
Մրցույթի ազգային փուլի եզրափակիչը տեղի ունեցավ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում՝ օգոստոսի 13-ին: Միջոցառմանը ելույթ ունեցան Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Հայկ Չոբանյանը, Համաշխարհային ձեռներեցության ցանցի (GEN) նախագահ Ջոնաթան Օրթմանսը, ՀԱՀ-ի պրոռեկտոր դոկտոր Բրայան Ա․ Էլիսոնը և ՀԱՀ֊-ի Ձեռներեցության և նորարարական տեխնոլոգիաների կենտրոնի (EPIC) տնօրեն դոկտոր Մայքլ Քուչակջյանը: Պանելային քննարկման ընթացքում ստարտափ էկոհամակարգի մասնակիցները քննարկում ունեցան Հայաստանում ստարտափ էկոհամակարգի հասունացման թեմայով։
Ազգային եզրափակչի ժյուրիի կազմում էին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ դոկտոր Դավիթ Սահակյանը, «Strategic Value Ventures»-ի հիմնադիր Կարեն Գյուլբուդաղյանը, «Սերվիս Տիտան»-ի հայաստանյան մասնաճյուղի գործադիր տնօրեն Աշոտ Տոնոյանը, EU ITTD ծրագրի միջազգային մասնագետ Քրիստիան Շելենբերգերը, Նորարարության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրեն դոկտոր Հայկ Մարգարյանը։
Հաղթող թիմերից յուրաքանչյուրը, բացի Ձեռներեցության ազգային գավաթից, ստացան նաև 10 հազար դոլարին համարժեք դրամական պարգևներ մրցույթի հովանավորների կողմից։
TextnPayMe-ն բանկային «ստեղնաշար» է, որը բանկերի հաճախորդներին հնարավորություն է տալիս գումար ուղարկել մեսենջերի, ինչպես նաև մուտքագրման դաշտ ունեցող ցանկացած այլ հավելվածի միջոցով: HopShop-ը նորաձևության ոլորտի Shazam-ն է: Այն օգնում է գնորդներին առցնաց և ցանցից դուրս հարթակներում գտնել ու գնել ցանկացած հագուստ և աքսեսուար։
Ձեռներեցության աշխարհի գավաթի համակազմակերպիչ և հովանավոր Team Telecom Armenia-ի կողմից Biocentric ստարտափը ստացավ հատուկ նվեր՝ մինչև 1000 Մբ/վ արագությամբ ինտերնետի մեկ տարվա բաժանորդագրություն։
«Գիտական ուղղվածության նախագծերը մշտապես մեր ընկերության ուշադրության կենտրոնում են։ Ուրախ եմ, որ այս մրցույթի եզրափակչում էլ ներգրավված էին գիտական հիմքով ստարտափներ, որոնցից մեկին էլ հանձնեցինք Team Telecom Armenia-ի նվերը։ Հուսով եմ՝ մի փոքր ներդրում կունենանք ստարտափի` գաղափարի մակարդակից աճման մակարդակ անցնելու գործում»,- նշեց ընկերության գլխավոր տնօրենի՝ տվյալների վերլուծության գծով խորհրդական Զավեն Նավոյանը։
Հայտադիմում ներկայացրած ավելի քան 110 թիմերից 99-ը հաղթահարել էին մրցույթի նախնական փուլը, իսկ 34-ն անցել էին կիսաեզրափակիչ փուլ։ Ժյուրիի կողմից ընտրության արդյունքում 12 ստարտափ անցել էր մրցույթի ազգային փուլ: Մրցույթի տարբեր փուլերի գնահատման կարևոր գործում ներգրավված են եղել ավելի քան 60 մասնագետներ՝ Հայաստանից և արտերկրից։
Հայաստանում Ձեռներեցության աշխարհի գավաթը անց էր կացվում արդեն երկրորդ անգամ: Հայկական էկոհամակարգի աշխուժության և ազգային մրցույթի կազմակերպչական աշխատանքի բարձր որակի արդյունքում այս տարի ևս Հայաստանը միջազգային փուլում ներկայացնելու հնարավորություն ստացավ 2 ստարտափ։ EWC Global 2022-ը տեղի կունենա նոյեմբեր ամսին՝ Սաուդյան Արաբիայի Ալ-Ռիադ քաղաքում։

The Entrepreneurship and Product Innovation Center (EPIC) at the American University of Armenia (AUA) together with the Entrepreneurship World Cup (EWC) National Leadership Committee congratulates the startups that won the top prizes at the EWC Armenia 2022 National Finals.
Based on the decision of an independent jury of the EWC Armenia 2022 National Finals, two Armenian startups, Text’nPayMe and Hopshop, took first place and will represent Armenia in the EWC Global Finals. They will compete for a chance to win $1 million in prizes.
According to National Organizer of EWC Armenia Nejdeh Hovanessian, “In comparison to last year, the startups participating in the competition were better developed and their pitches more refined. Competition for the top prizes was intense, and the National Finals jury had to make tough decisions. I am glad that as a result of the National Finals, we have two teams that will be competitive with startup teams from the rest of the world.”
The National Finals took place at AUA on August 13. The event opened with an inspirational keynote address by Hayk Chabanyan, CEO of the Union of Advanced Technology Entreprises. The opening ceremony featured speeches by President of the Global Entrepreneurship Network Jonathan Ortmans, AUA Provost Dr. Brian A. Ellison, and AUA Professor and Director of EPIC Dr. Michael Kouchakdjian. A panel consisting of representatives from the local startup ecosystem then debated how to accelerate the maturity of Armenia’s startup ecosystem.
The esteemed National Finals jury consisted of Deputy Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia Dr. Davit Sahakyan, Founding Partner at Strategic Value Ventures Karen Gyulbudaghyan, Managing Director at ServiceTitan Armenia Ashot Tonoyan, International Expert at the European Union Innovative Tourism and Technology Development for Armenia (ITTD) Project Christian Schellenberger, and CEO of the National Center for Innovation and Entrepreneurship Dr. Hayk Margarian.
In addition to the EWC trophy, each winning team received a prize of $10,000 from the sponsors of the event.
Text'nPayMe is a banking keyboard that enables bank clients to send money in any messaging application and in any other application where they can find an input field.
Hopshop is Shazam for fashion. It helps customers find and purchase any clothes or accessories which are available on the Internet, social media, and even in real life.
Another team, Biocentric, received a special prize from Team Telecom Armenia: a one-year subscription to an internet connection with speed up to 1,000 Mbps.
“Organizations with scientific orientation are always at the center of our company’s attention,” said General Director’s Advisor on Data Analytics at Team Telecom Armenia Zaven Navoyan. “I am glad that there were such startups in the National Finals of the competition, one of which received a prize from Team Telecom Armenia. I hope that we will have a small investment in helping this startup advance from Idea stage to growth stage.”
From over 110 submitted applications, 99 startup teams passed the initial screening stage, and 34 were later selected as semifinalists. Based on the evaluation of the jury, 12 startups advanced to the National Finals. Over 60 judges from Armenia and abroad played a central role in the evaluation stages of the competition.
EWC is being organized in Armenia for the second time. Thanks to the active ecosystem and high-level organization of the competition in Armenia, the country will have 2 startups representing Armenia in the Global Stage of the competition. EWC Global 2022 will take place in Riyadh, Saudi Arabia in November 2022.