Ճապոնական քիմիական լցանավը բեռնատար նավի է բախվել Ճապոնիայի հարավարեւմտյան ափին, հայտնում է AP-ն՝ վկայակոչելով առափնյա պահպանության ծառայությունը։
Ryoshinmaru լցանավում գտնվող անձնակազմի 6 ճապոնական անդամներից եւ Բելիզում գրանցված Xin Hai 99 բեռնատար նավի անձնակազմի 14 չինացի անդամներից ոչ մեկը չի տուժել:
Կուսիմոտոյի առափնյա պահպանության ներկայացուցչի խոսքով՝ հետաքննություն է անցկացնում։
Բեռնատար նավի շարժիչից որոշակի քանակության նավթ է արտահոսել, որը սկզբում սկսել էր խորտակվել, սակայն վերահսկողության տակ էր առնվել, ասել է պաշտոնյան:
Լցանավը դուրս էր եկել Կոբե նավահանգստից՝ ճապոնական մեկ այլ նավահանգստից քիմիական նյութեր վերցնելու համար, սակայն վթարի պահին նավի մեջ քիմիական նյութեր չեն եղել:
Դեպքի վայր ջրասուզակներ են ուղարկվել, իսկ վթարի պատճառները պարզելու համար որոնում է իրականացվում GPS տվյալներով։ Չինական անձնակազմը առափնյա պահպանությանը հայտնել է, որ լցանավը հանկարծակի է թեքվել իրենց ուղղությամբ, հայտնելէ  առափնյա պահպանության ներկայացուցիչը:

Японский танкер-химовоз врезался в грузовое судно на юго-западном побережье Японии, сообщает AP со ссылкой на береговую охрану.
Никто не пострадал из шести членов японского экипажа на борту танкера Ryoshinmaru и 14 членов китайского экипажа на борту грузового судна Xin Hai 99, зарегистрированного в Белизе.
По словам представителя береговой охраны Кусимото, в начале субботы проводилось расследование аварии, оба судна стояли на якоре в районе, расположенном примерно в 3,5 километрах от побережья префектуры Вакаяма.
Из двигателя грузового судна вытекло немного нефти, которое сначала начало тонуть, но его удалось взять под контроль, сказал чиновник.
Танкер вышел из порта Кобе, чтобы забрать химикаты из другого японского порта, и в момент аварии на его борту не было никаких химикатов.
На место происшествия были направлены водолазы, ведется поиск по GPS-записям, чтобы определить причину аварии. Китайский экипаж сообщил береговой охране, что танкер внезапно повернул в их сторону, сообщил представитель береговой охраны.