Սոմալիի մայրաքաղաք Մոգադիշոյի հյուրանոցներից մեկի վրա տեղի ունեցած հարձակման հետեւանքով զոհերի թիվը անցել է 30-ը. վիրավորվել են տասնյակ մարդիկ այն բանից հետո, երբ ուրբաթ օրը «Ալ-Քաիդայի» հետ կապ ունեցող «Ալ-Շաբաաբ»-ի զինյալները գրավել են հյուրանոցը, հայտնում է Somali Guardian-ը:
Մահացածների թվում կան նախկին պաշտոնյաներ, պետական ​​ծառայողներ եւ ազգային առաջնորդներ։ Մոգադիշոյում Սոմալիի հետախուզության եւ անվտանգության գործակալության ղեկավարն ու ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնյան վիրավորվել են այն բանից հետո, երբ փոխադրամիջոցը բախվել է ականապատ մեքենային:
Զորքերը պայթուցիկ սարքեր են օգտագործել, որոնք ավերել են բարձրակարգ հյուրանոցի բազմաթիվ հատվածներ՝ երբեմնի շքեղ համալիրը վերածելով ապոկալիպտիկ պատերազմի գոտու:
Չհաստատված տեղեկությունների համաձայն՝ անօդաչու թռչող սարքերը ռմբակոծել են հյուրանոցի մի մասը ուրբաթ ուշ երեկոյան՝ օգնելու դադարեցնել պաշարումը, որը վերջին շրջանում ամենաերկարն է Սոմալիի մայրաքաղաքում:
Սոմալիի կառավարության եւ անվտանգության ծառայությունների ներկայացուցիչները դեռեւս չեն մեկնաբանել հարձակումը։ ԱՄՆ-ի կողմից պատրաստված հատուկ ջոկատայինները, որոնք կռվել են հարձակվողների դեմ, դուրս են բերվել համալիրից՝ չկարողանալով վերջ տալ գրոհին։

At least 30 people have been killed and dozens more wounded after al-Qaeda-linked al-Shabaab militants seized a hotel in the Somali capital Mogadishu, popular with government officials, on Friday, the Somali Guardian reported.
Among the dead are former officials, civil servants and national leaders. The head of the Somali Intelligence and Security Agency in Mogadishu and a senior police official were injured after a transport of reinforcements collided with a car bomb.
The troops used explosive devices that destroyed many parts of the upscale hotel and turned the once-posh complex into an apocalyptic war zone.
Unconfirmed reports said drones bombed part of a hotel late on Friday to help end the siege, the longest in recent memory in the Somali capital.
Representatives of the government and security services of Somalia have not yet commented on the attack. US-trained special forces who fought the attackers were withdrawn from the compound, unable to put an end to the attack. Turkish troops were transferred to the complex.