Վրաստանը որոշել է հինգ տարվա ընթացքում նվազեցնել գինու արտահանումը Ռուսաստան եւ երկրի մասնաբաժինը ընդհանուր արտահանման մեջ 40 տոկոսի հասցնել, գրում է Business Media Georgia-ն՝ վկայակոչելով Գինու ազգային գործակալության նախագահ Լեւան Մեխուզլային։
«Անցյալ տարի գինու արտահանումն ԱՄՆ աճել էր 16 տոկոսով։ Այս տարի մենք համագործակցում ենք շատ լավ մարքեթինգային ընկերության հետ, եւ կարծում եմ, որ արտահանման աճն այս շուկա ավելի նկատելի կդառնա։ Ընդհանրապես, մենք շատ քրտնաջան աշխատում ենք այլ շուկաներում՝ Մեծ Բրիտանիայում, Գերմանիայում: Իհարկե, աչքի են ընկնում նաեւ Արեւելյան Եվրոպայի երկրները, նկատի ունեմ Լեհաստանն ու Բալթյան երկրները։ Մենք կարծում ենք, որ մոտ հինգ տարի հետո Ռուսաստանի մասնաբաժինը գինու արտահանման մեջ 40 տոկոսից ցածր կլինի»,- ասել է Մեխուզլան։
2022-ի առաջին կիսամյակում Ռուսաստանը մնացել է Վրաստանից գինու գլխավոր գնորդը՝ կազմելով արտահանման 58 տոկոսը։ Մատակարարները երկրին վաճառել են 28 միլիոն շիշ, ինչը ութ տոկոսով ավելի է, քան մեկ տարի առաջ, հաղորդում է հանրապետության Գինու ազգային գործակալությունը։ Սակայն նախկինում Ռուսաստանի մասնաբաժինը վրացական գինու արտահանման մեջ ավելի մեծ էր. ապրիլին Վրաստանի գյուղատնտեսության նախարար Օթար Շամուգիան պատմել էր, որ այն 80 տոկոսից 57 տոկոսի է հասել: Այդպես, պետությունն աշխատում է գինու շուկայի դիվերսիֆիկացման ուղղությամբ։ Այդ ժամանակ Շամուգիան խոստացել էր, որ իշխանությունները կշարունակեն աշխատել այդ ուղղությամբ։

Грузия решила сократить экспорт вина в Россию и в течение пяти лет уменьшить долю страны в общем объеме поставок за рубеж до 40 процентов, пишет Business Media Georgia со ссылкой на председателя Национального агентства вина Левана Мехузла.
«В прошлом году экспорт вина в США увеличился на 16 процентов. В этом году мы сотрудничаем с очень хорошей маркетинговой компанией, и я думаю, что увеличение экспорта на этот рынок станет более заметным. Вообще мы очень усердно работаем на других рынках — Великобритании, Германии. Конечно, выделяются и страны Восточной Европы, я имею в виду Польшу и страны Балтии. Мы думаем, что примерно через пять лет доля России в экспорте вина упадет ниже 40 процентов», — сказал Мехузла.
В первой половине 2022 года Россия осталась главным покупателем вина из Грузии — на нее приходилось 58 процентов экспорта. Поставщики продали в страну 28 миллионов бутылок, что на восемь процентов больше, чем годом ранее, сообщали в Национальном агентстве вина республики.
Однако раньше доля России в грузинском экспорте вина была еще больше — в апреле министр сельского хозяйства Грузии Отар Шамугия рассказал, что она снизилась с 80 до 57 процентов. Так государство работает над диверсификацией винного рынка. Тогда Шамугия пообещал, что власти продолжат действовать в этом направлении.