Վրաստանը որոշել է հինգ տարվա ընթացքում նվազեցնել գինու արտահանումը Ռուսաստան եւ երկրի մասնաբաժինը ընդհանուր արտահանման մեջ 40 տոկոսի հասցնել, գրում է Business Media Georgia-ն՝ վկայակոչելով Գինու ազգային գործակալության նախագահ Լեւան Մեխուզլային։
«Անցյալ տարի գինու արտահանումն ԱՄՆ աճել էր 16 տոկոսով։ Այս տարի մենք համագործակցում ենք շատ լավ մարքեթինգային ընկերության հետ, եւ կարծում եմ, որ արտահանման աճն այս շուկա ավելի նկատելի կդառնա։ Ընդհանրապես, մենք շատ քրտնաջան աշխատում ենք այլ շուկաներում՝ Մեծ Բրիտանիայում, Գերմանիայում: Իհարկե, աչքի են ընկնում նաեւ Արեւելյան Եվրոպայի երկրները, նկատի ունեմ Լեհաստանն ու Բալթյան երկրները։ Մենք կարծում ենք, որ մոտ հինգ տարի հետո Ռուսաստանի մասնաբաժինը գինու արտահանման մեջ 40 տոկոսից ցածր կլինի»,- ասել է Մեխուզլան։
2022-ի առաջին կիսամյակում Ռուսաստանը մնացել է Վրաստանից գինու գլխավոր գնորդը՝ կազմելով արտահանման 58 տոկոսը։ Մատակարարները երկրին վաճառել են 28 միլիոն շիշ, ինչը ութ տոկոսով ավելի է, քան մեկ տարի առաջ, հաղորդում է հանրապետության Գինու ազգային գործակալությունը։ Սակայն նախկինում Ռուսաստանի մասնաբաժինը վրացական գինու արտահանման մեջ ավելի մեծ էր. ապրիլին Վրաստանի գյուղատնտեսության նախարար Օթար Շամուգիան պատմել էր, որ այն 80 տոկոսից 57 տոկոսի է հասել: Այդպես, պետությունն աշխատում է գինու շուկայի դիվերսիֆիկացման ուղղությամբ։ Այդ ժամանակ Շամուգիան խոստացել էր, որ իշխանությունները կշարունակեն աշխատել այդ ուղղությամբ։

Georgia has decided to cut wine exports to Russia and reduce the country's share of total foreign shipments to 40 percent within five years, Business Media Georgia reports, citing the chairman of the National Wine Agency, Levan Mekhuzla.
"Last year, wine exports to the United States increased by 16 percent. This year we are working with a very good marketing company, and I think the increase in exports to this market will become more noticeable. In general, we are working very hard in other markets, the UK, Germany. Of course, the Eastern European countries, I mean Poland and the Baltic States, are also standing out. We think that in about five years the share of Russia in wine export will fall below 40 percent," Mekhuzla said.
In the first half of 2022, Russia remained Georgia's top wine buyer, accounting for 58 percent of exports. Suppliers sold 28 million bottles to the country, up eight percent from a year earlier, the republic's National Wine Agency reported.
Earlier, however, Russia's share of Georgian wine exports was even higher - in April, Georgian Agriculture Minister Otar Shamugia said it had dropped from 80 percent to 57 percent. So the state is working to diversify the wine market. Shamugia then promised that the authorities would continue to act in this direction.