Մեծ Բրիտանիայի թագուհի Եղիսաբեթ II-ը գահ է բարձրացել 1952 թվականին, երբ ընդամենը 25 տարեկան էր։ Սա բրիտանական պատմության մեջ որեւէ միապետի ամենաերկար թագավորությունն է եղել: 2015 թվականին նա գերազանցել է իր նախատատի՝ թագուհի Վիկտորյայի ռեկորդը, որը գահին անցկացրել է 62 տարի։
Այս տարի նա նշեց իր պլատինե հոբելյանը՝ դառնալով համաշխարհային պատմության մեջ երկրորդ ամենաերկար կառավարող միապետը՝ Ֆրանսիայի թագավոր Լուի XIV-ից հետո, որը կառավարել է 72 տարի 110 օր։
Այս 70 տարիների ընթացքում Եղիսաբեթ II թագուհու օրոք աշխատել են է 15 վարչապետներ, այդ թվում՝ Ուինսթոն Չերչիլը եւ Մարգարետ Թետչերը՝ Բրիտանիայի առաջին կին վարչապետը: Ավելի քան յոթ տասնամյակի ընթացքում նա ապրել է մի քանի պատմական պահեր, այդ թվում՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը, նա պետության վերջին ողջ մնացած ղեկավարն էր, որը մասնակցել էր պատերազմին, եւ Աֆրիկայի ու Կարիբյան ավազանի ավելի քան 20 երկրների անկախացումը Միացյալ Թագավորությունից:
Թագուհին նաեւ միապետ է եղել ԱՄՆ 13 նախագահների օրոք եւ հանդիպել է նրանցից 12-ի հետ: Ըստ Սպիտակ տան պատմական ասոցիացիայի՝ նա չի հանդիպել Լինդոն Ջոնսոնի հետ, սակայն հանդիպել է նրա քրոջ՝ արքայադուստր Մարգարետի հետ, 1965 թվականին Սպիտակ տուն պաշտոնական այցի ժամանակ։
Եղիսաբեթ II թագուհու՝ որպես պետության ղեկավարի պաշտոնավարումը համընկավ հետպատերազմյան խիստ խնայողության, կայսրությունից Համագործակցության անցման, սառը պատերազմի ավարտի եւ Եվրամիության կազմ Բրիտանիայի մտնելու ու դուրս գալու հետ:
Եղիսաբեթը թագադրվել է Վեսթմինսթերյան աբբայությունում 1953 թվականի հունիսի 2-ին՝ այն ժամանակ ռեկորդային հեռուստալսարանի առջեւ, որը կազմում էր ավելի քան 20 միլիոն մարդ:
Հետագա տասնամյակներին մեծ փոփոխություններ տեղի ունեցան՝ Բրիտանական կայսրության ավարտը արտասահմանում եւ բուռն 60-ականները, որոնք վերացրեցին սոցիալական նորմերը:
Եղիսաբեթը բարեփոխեց միապետությունը այս ոչ այնքան հարգալից դարի համար՝ շփվելով հասարակության հետ՝ զբոսանքների, թագավորական այցելությունների եւ հանրային միջոցառումների հաճախելու միջոցով: Նրա նվիրվածությունը Համագործակցությանը մշտական է եղել՝ նա գոնե մեկ անգամ այցելել է Համագործակցության յուրաքանչյուր երկիր:
Բայց եղել են նաեւ անձնական ու հանրային ցավի ժամանականեր։ 1992 թվականը թագուհու համար «սարսափելի տարի» էր՝ հրդեհը ոչնչացրեց Վինձորի ամրոցը՝ մասնավոր նստավայրը, ինչպես նաեւ աշխատանքային պալատը, եւ ամուսնալուծվեցին նրա երեք երեխաները:
1997 թվականին Փարիզում ավտովթարի հետեւանքով Ուելսի արքայադուստր Դիանայի մահից հետո թագուհին քննադատության ենթարկվեց հրապարակայնորեն արձագանքել չցանկանալու համար:
Հարցեր են եղել ժամանակակից հասարակության մեջ միապետության արդիականության վերաբերյալ։ «Ոչ մի հաստատություն… չպետք է զերծ մնա նրանց ուշադրությունից, ովքեր հավատարմություն եւ աջակցություն են ցուցաբերում իրեն, առավել եւս նրանց, ովքեր դա չեն անում»,- խոստովանել է նա:
Ստորեւ ներկայացնում ենք թագուհուց հայտնի մեջբերումները.
«Հարկ է հիշել, որ հաճախ փոքր քայլերը, այլ ոչ թե հսկայական ցատկերն են հասցնում ամենակայուն փոփոխությունների»:
«Ատելն ու ավերելը միշտ ավելի հեշտ է եղել: Ստեղծելն ու փայփայելը՝ շատ ավելի դժվար»։
«Ես հիշում եմ իմ տարիքի մի տիկնոջ, որին օրերս լուրջ փոքրիկ թոռնուհին հարցրեց. «Տատիկ, հիշու՞մ ես քարե դարը»: Թեեւ դա կարող է չափազանց հեռուն գնալ, ավագ սերունդը կարող է համատեքստի զգացում տալ, ինչպես նաեւ փորձի իմաստություն, որը կարող է անգնահատելի լինել»:
«Երբ կյանքը դժվար է թվում, համարձակները չեն հանձնվում կամ չեն ընդունում պարտությունը. փոխարենը նրանք լի են ավելի լավ ապագայի համար պայքարելու վճռականությամբ»:

Королева Великобритании Елизавета II взошла на престол в 1952 году, когда ей было всего 25 лет. Это самое долгое правление любого монарха в британской истории. В 2015 году она побила рекорд своей прапрабабушки королевы Виктории, которая провела на престоле 62 года.
В этом году она отпраздновала свой платиновый юбилей, что сделало ее вторым монархом по продолжительности правления в мировой истории после французского короля Людовика XIV, правившего 72 года и 110 дней.
За эти 70 лет королева Елизавета II курировала 15 премьер-министров, включая Уинстона Черчилля, и Маргарет Тэтчер, первую женщину-премьер-министра Великобритании. За семь десятилетий она пережила несколько исторических моментов, включая Вторую мировую войну — она была последним выжившим главой государства, участвовавшим в войне, — и независимость более 20 стран Африки и Карибского бассейна от Соединенного Королевства.
Королева также была монархом во время сроков 13 американских президентов и встречалась с 12 из них. По данным Исторической ассоциации Белого дома, она не встречалась с Линдоном Джонсоном, но встречалась с ее сестрой, принцессой Маргарет, во время официального визита в Белый дом в 1965 году.
Пребывание королевы Елизаветы II на посту главы государства совпало с периодом послевоенной жесткой экономии, переходом от империи к Содружеству, окончанием холодной войны и вступлением Великобритании в Европейский Союз и выходом из него.
Елизавета была коронована в Вестминстерском аббатстве 2 июня 1953 года перед рекордной на тот момент телеаудиторией, насчитывающей более 20 миллионов человек.
В последующие десятилетия произошли большие перемены: конец Британской империи за границей и бурные 60-е, сметающие социальные нормы.
Елизавета реформировала монархию для этого менее почтительного века, взаимодействуя с публикой посредством прогулок, королевских визитов и посещения публичных мероприятий. Ее приверженность Содружеству была постоянной - она хотя бы раз посетила каждую страну Содружества.
Но были периоды личной и общественной боли. В 1992 год был «ужасным годом» для королевы: пожар уничтожил Виндзорский замок - частную резиденцию, а также рабочий дворец - и распались браки трех ее детей.
После смерти Дианы, принцессы Уэльской, в автокатастрофе в Париже в 1997 году королева подверглась критике за нежелание публично реагировать.
Были вопросы об актуальности монархии в современном обществе. «Ни одно учреждение… не должно быть свободным от пристального внимания тех, кто проявляет к нему лояльность и поддержку, не говоря уже о тех, кто этого не делает», — признала она.
Ниже представляем некоторые известные цитаты королевы:
Цитаты королевы Елизаветы II
«Стоит помнить, что часто именно маленькие шаги, а не гигантские скачки, приводят к самым устойчивым изменениям».
«Ненавидеть и разрушать всегда было легко. Созидать и лелеять гораздо труднее».
«Я вспоминаю даму примерно моего возраста, которую на днях серьёзная маленькая внучка спросила: «Бабушка, ты помнишь каменный век?» Хотя это может зайти слишком далеко, старшее поколение может дать ощущение контекста, а также мудрость опыта, который может быть бесценным».
«Когда жизнь кажется тяжелой, мужественные не сдаются и не принимают поражение; вместо этого они тем более полны решимости бороться за лучшее будущее».