Ճապոնիայի կառավարությունը չի բացառել հնարավոր արժութային ինտերվենցիաները իենի փոխարժեքը կայունացնելու համար, որը խիստ թուլացել է։ Այս մասին ասել է երկրի ֆինանսների նախարար Սյունյիտի Սուձուկին, տեղեկացրել է Kyodo գործակալությունը։
«Անհրաժեշտ է արձագանքել՝ չբացառելով ոչ մի միջոց, այդ թվում եւ արժութային ինտերվենցիաները»,- նշել է Սուձուկին։
Իենի փոխարժեքը շարունակում է թուլանալ արդեն երրորդ ամիսն անընդմեջ։ Չորեքշաբթի օրվա աճուրդների ընթացքում փոխարժեքը հասել է մեկ դոլարը 144,9 իենի, ինչն ամենացածր մակարդակն է 24 տարվա ընթացքում։ Կառավարության գլխավոր քարտուղար Հիրոկաձու Մացունոն հայտարարել է, որ արժույթների նման տատանումները բացասաբար են ազդում տնտեսության վրա, նշվել է հրապարակման մեջ։
Փորձագետները հաշվարկել են, որ իենի փոխարժեքը կարող է թուլանալ՝ մինչեւ դոլարը 150-ի հասնելով։ Ճապոնիայի բանկը զբաղվում է բավական մեղմ դրամական քաղաքականությամբ։ Այդ ամենը հանգեցնում է գների աճի, քանի որ ներմուծվող ապրանքների գները բարձրանում են։ Բայց Ճապոնիայի կենտրոնական բանկը արդեն քանիցս հայտարարել է, որ քաղաքականությունը փոխել չի պատրաստվում։

Правительство Японии не исключает возможные валютные интервенции ради того, чтобы стабилизировать курс йены, который рекордно ослаб. Об этом заявил министр финансов страны Сюнъити Судзуки, передает агентство Kyodo.
«Необходимо реагировать, не исключая никаких мер, в том числе и валютные интервенции», — отметил Судзуки.
Курс йены продолжает слабеть уже три месяца подряд. В ходе торгов в среду с утра курс опускался до 144,9 йены за доллар, что является самым низким уровнем за 24 года. При этом генсек кабмина Хирокадзу Мацуно заявил, что такие колебания валют отрицательно влияют на экономику, отметили в публикации.
Эксперты посчитали, что курс йены может ослабевать до 150 за доллар. При этом японский регулятор занимается достаточно мягкой денежной политикой. Все это приводит к росту цен, так как импортные товары растут в цене. Однако японский Центробанк уже многократно заявлял, что менять свою политику не собирается.