Ճապոնիայի կառավարությունը չի բացառել հնարավոր արժութային ինտերվենցիաները իենի փոխարժեքը կայունացնելու համար, որը խիստ թուլացել է։ Այս մասին ասել է երկրի ֆինանսների նախարար Սյունյիտի Սուձուկին, տեղեկացրել է Kyodo գործակալությունը։
«Անհրաժեշտ է արձագանքել՝ չբացառելով ոչ մի միջոց, այդ թվում եւ արժութային ինտերվենցիաները»,- նշել է Սուձուկին։
Իենի փոխարժեքը շարունակում է թուլանալ արդեն երրորդ ամիսն անընդմեջ։ Չորեքշաբթի օրվա աճուրդների ընթացքում փոխարժեքը հասել է մեկ դոլարը 144,9 իենի, ինչն ամենացածր մակարդակն է 24 տարվա ընթացքում։ Կառավարության գլխավոր քարտուղար Հիրոկաձու Մացունոն հայտարարել է, որ արժույթների նման տատանումները բացասաբար են ազդում տնտեսության վրա, նշվել է հրապարակման մեջ։
Փորձագետները հաշվարկել են, որ իենի փոխարժեքը կարող է թուլանալ՝ մինչեւ դոլարը 150-ի հասնելով։ Ճապոնիայի բանկը զբաղվում է բավական մեղմ դրամական քաղաքականությամբ։ Այդ ամենը հանգեցնում է գների աճի, քանի որ ներմուծվող ապրանքների գները բարձրանում են։ Բայց Ճապոնիայի կենտրոնական բանկը արդեն քանիցս հայտարարել է, որ քաղաքականությունը փոխել չի պատրաստվում։

The Japanese government does not rule out possible currency interventions in order to stabilize the yen, which has weakened to record levels, the Minister of Finance of the country Shunichi Suzuki said, reports Kyodo agency.
"It is necessary to react without ruling out any measures, including currency interventions," Suzuki said.
The yen has continued to weaken for three months in a row. In Wednesday morning trading, the exchange rate dipped to 144.9 yen per dollar, the lowest level in 24 years. Meanwhile, Chief Cabinet Secretary Hirokazu Matsuno said such currency fluctuations have a negative impact on the economy, the publication noted.
Experts suggested that the yen could weaken to 150 per dollar. At the same time the Japanese regulator is engaged in a fairly loose monetary policy. All this leads to higher prices as imported goods go up in price. However, the Japanese Central Bank has repeatedly stated that it is not going to change its policy.