Թուրքիայի հետախուզության ղեկավարը վերջին շաբաթների ընթացքում Դամասկոսում մի քանի հանդիպումներ է ունեցել սիրիացի գործընկերոջ հետ, հայտնում է Reuters-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Դամասկոսի հետ կապ ունեցող տարածաշրջանային աղբյուրը հայտնել է, որ Թուրքիայի Ազգային հետախուզական կազմակերպության (MIT) ղեկավար Հաքան Ֆիդանը եւ սիրիական հետախուզության ղեկավար Ալի Մամլյուքը այս շաբաթ հանդիպել են Սիրիայի մայրաքաղաքում:
Հանդիպումների ընթացքում Ֆիդանը, որը նախագահ Թայիփ Էրդողանի ամենամտերիմներից մեկն է, եւ Մամլյուքը գնահատել են երկու երկրների արտգործնախարարների հանդիպման հնարավորությունը, տեղեկացնում են թուրք բարձրաստիճան պաշտոնյան եւ թուրքական անվտանգության աղբյուրը:
«Ռուսաստանը ցանկանում է, որ Սիրիան եւ Թուրքիան հաղթահարեն իրենց խնդիրները եւ ձեռք բերեն որոշակի պայմանավորվածություններ՝ ի շահ բոլորի՝ ինչպես Թուրքիայի, այնպես էլ Սիրիայի»,- ասել է թուրք պաշտոնյան։
Պաշտոնյայի խոսքով՝ լուրջ խնդիրներից մեկը Դամասկոսի հետ ցանկացած բանակցություններում սիրիացի զինյալներին ընդգրկելու Թուրքիայի ցանկությունն է։

Глава турецкой разведки провел несколько встреч со своим сирийским коллегой в Дамаске за последние несколько недель, сообщает Reuters со ссылкой на источники.
Региональный источник, связанный с Дамаском, сообщил, что Хакан Фидан, глава Национальной разведывательной организации Турции (MIT), и глава сирийской разведки Али Мамлук встречались на этой неделе в сирийской столице.
По словам высокопоставленного турецкого чиновника и источника в турецкой службе безопасности, во время встреч Фидан — один из ближайших доверенных лиц президента Тайипа Эрдогана — и Мамлюк оценивали возможности встречи министров иностранных дел двух стран.
«Россия хочет, чтобы Сирия и Турция преодолели свои проблемы и достигли определенных договоренностей, в интересах всех, как Турции, так и Сирии», — сказал турецкий чиновник.
По словам чиновника, одной из серьезных проблем является желание Турции подключить сирийских боевиков к любым переговорам с Дамаском.