2022 թ. սեպտեմբերի 17-ին՝ ժամը 09:00-ի դրությամբ, պետական ​​սահմանի ղրղզա-տաջիկական հատվածում իրադրությունը որպես լարված է բնութագրվում։ Այս մասին հայտնում է Ղրղզստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության պետական ​​կոմիտեի սահմանային ծառայության տեղեկատվության եւ կապի վարչությունը։
«Խախտելով նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ ժամը 08:50-ից 08:55-ը տաջիկական կողմն ականանետերից գնդակոծել է Բատկենի շրջանի Պասկի Արիկ բնակավայրը։
Ժամը 8։55-ին գնդակոծությունը դադարեցվել է։
Ղրղզստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության պետական ​​կոմիտեի սահմանային ծառայության անձնակազմը, որը տեղակայված են Բատկենի շրջանում, միջոցներ է ձեռնարկում ստեղծված իրավիճակը կայունացնելու համար»,- ասված է Ղրղզստանի սահմանապահ ծառայության հաղորդագրության մեջ։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Ղրղզստանի եւ Տաջիկստանի ազգային անվտանգության պետական ​​կոմիտեի ղեկավարները ժամը 16.00-ին պայմանավորվել էին հրադադարի մասին։
Ղրղզստանի և Տաջիկստանի սահմանին լայնամասշտաբ բախումները սկսվել էին ուրբաթ առավոտյան։ Կողմերը միմյանց մեղադրել են հրետակոծության մեջ։ Ավելի ուշ Ղրղզստանի սահմանապահ ծառայությունը հայտնել էր, որ երկու երկրների հատուկ ծառայությունների ղեկավարները պայմանավորվել են հրադադարի շուրջ։ Երեկոյան մոտ Ղրղզստանի սահմանապահ ծառայությունը հայտարարեց տաջիկ զինվորականների կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման մասին։

По состоянию на 09:00 17 сентября 2022 г. обстановка на кыргызско-таджикском участке государственной границы характеризуется как напряженная. Об этом сообщает управление информации и коммуникаций Пограничной службы ГКНБ Кыргызской Республики.
«Нарушив ранее достигнутые договоренности, начиная с 08:50 до 8:55, таджикская сторона обстреляла из минометов н.п. Паскы Арык Баткенского района.
В 8:55 обстрел был прекращен.
Личный состав подразделений Пограничной службы ГКНБ КР, дислоцированный в Баткенской области, принимает меры по стабилизации сложившейся обстановки», - говорится в сообщении Погранслужбы Киргизии.
Напомним, что ранее главы ГКНБ Кыргызстана и Таджикистана договорились о прекращении огня в 16.00.
Масштабные боестолкновения на границе Киргизии и Таджикистана начались в пятницу утром. Стороны обвинили друг друга в обстрелах. Позднее в погранслужбе Киргизии сообщили, что главы спецслужб двух стран договорились о прекращении огня. Ближе к вечеру киргизская погранслужба заявила о нарушении режима прекращения огня таджикскими военными.