Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը շաբաթ օրը հայտարարել է, որ «խստորեն դատապարտում է» Կիպրոսի նկատմամբ զենքի էմբարգոյի չեղարկումն ԱՄՆ-ի կողմից, հայտնում է Reuters-ը։
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ որոշումն «էլ ավելի կամրապնդի կիպրահունական կողմի անզիջողականությունը եւ բացասաբար կանդրադառնա Կիպրոսի հարցի լուծման ջանքերի վրա»։
«Դա կհանգեցնի կղզում սպառազինությունների մրցավազքի, որը կվնասի խաղաղությանը եւ կայունությանը Միջերկրական ծովի արեւելյան հատվածում»,- ասվում է հայտարարության մեջ՝ կոչ անելով ԱՄՆ-ին վերանայել իր որոշումը եւ հավասարակշռված քաղաքականություն վարել կղզու երկու կողմերի նկատմամբ։
Ուրբաթ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հայտարարել էր, որ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը վերացրել է 2023 ֆինանսական տարվա համար Կիպրոսի համար զենքի առեւտրի սահմանափակումները։
Կիպրոսը բաժանվել էր 1974 թ. թուրքական ներխուժման արդյունքում։ Այդ ժամանակից ի վեր Կիպրոսը կառավարվում է հարավում հույն կիպրոսցիների վարչակազմի կողմից:

Министерство иностранных дел Турции заявило в субботу, что «решительно осуждает» расширение принятого Соединенными Штатами в сентябре 2020 года решения о снятии эмбарго на поставки оружия на Кипр, сообщает Reuters.
Министерство иностранных дел Турции заявило, что это решение «еще больше укрепит непримиримость греко-кипрской стороны и негативно скажется на усилиях по урегулированию кипрского вопроса».
«Это приведет к гонке вооружений на острове, нанося ущерб миру и стабильности в восточном Средиземноморье», - говорится в заявлении, в котором содержится призыв к США пересмотреть свое решение и проводить сбалансированную политику в отношении двух сторон на острове.
В пятницу Государственный департамент США сообщил, что госсекретарь Энтони Блинкен снял ограничения на торговлю оружием для Кипра на 2023 финансовый год.
Кипр был разделен в результате турецкого вторжения 1974 года. С тех пор Кипром управляет администрация греков-киприотов на юге.