Ժամանակակից պայմաններում հետխորհրդային երկրների տնտեսական դիվանագիտությունը պետք է ուղղված լինի տարածաշրջանում ոչ միայն քաղաքական, այլեւ տնտեսական անվտանգության ապահովմանը, մասնավորապես՝ ուշադրություն դարձնելով էներգիայի, սննդի, բնապահպանական եւ այլ ձեւերի ապահովման ընդհանուր սպառնալիքներին եւ հնարավորություններին։ Այս մասին «Նոր պայմաններում ԵՏՄ-ի զարգացման հեռանկարները եւ երրորդ երկրների հետ համագործակցության հնարավորությունները՝ իրենց փոխակերպվող արտաքին տնտեսական ռազմավարությունների համատեքստում» խորագրով կլոր սեղանի ժամանակ իր ելույթում ասել է «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Թաթուլ Մանասերյանը։
«Տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական դիրքն ավելի լավ կօգտագործվի, մասնավորապես՝ ամրապնդելու հետխորհրդային երկրների ռազմավարական դիրքերը,ինչպես նաեւ արտաքին քաղաքական դիվիդենտներ ստանալու համար»,-ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ միասնական տնտեսական տարածքի եւ ընդհանուր, ավելի տարողունակ շուկայի ձեւավորումը ԵՏՄ-ն ավելի գրավիչ կդարձնի ոչ միայն օտարերկրյա ներդրումների, այլեւ Արեւելյան Եվրոպայի գործընկերության եւ միջազգային տնտեսական ինտեգրման այլ ձեւաչափերի համար։ Այնուամենայնիվ, վերը նշվածը պահանջում է բոլոր այս երկրների, նրանց ռազմավարական գործընկերների, միջազգային կազմակերպությունների արտաքին քաղաքական ուժեղ կամքը, տարածաշրջանի տնտեսական եւ քաղաքական միտումների առանձնահատկությունների, ինչպես նաեւ անվտանգության բարձրակարգ ճարտարապետների ամբողջական դիտարկումը։
«ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության փորձը ցույց է տալիս, որ երկրի տնտեսական զարգացման նպատակներն ու խնդիրները համահունչ են տարածաշրջանային ինտեգրման նպատակներին ու խնդիրներին եւ համընկնում են գործընկեր երկրների շահերին։ Մեր կարծիքով՝ Հայաստանը մակրոտնտեսական ցուցանիշների բարելավման է հասել հենց ԵՏՄ շրջանակներում սերտ համագործակցության շնորհիվ»,-ընդգծել է Մանասերյանը։
Նա նաեւ նշել է, որ ըստ փորձագիտական հանրության՝ մեծ եվրասիական գործընկերությունը պետք է լինի երկխոսությունների ցանց Եվրասիայի առանցքային խաղացողների միջեւ։ Կա հետխորհրդային երկրների ռազմավարությունների եւ քաղաքականության համակարգման, հայեցակարգային դրույթների մշակման, մոտեցումների, արդյունավետ գործիքների ընտրության եւ փորձի փոխանակման անհրաժեշտություն, նշել է նա։

В современных условиях экономическая дипломатия постсоветских стран должна быть нацелена на обеспечение не только политической, но и экономической безопасности в регионе, в частности обращая внимание на общие угрозы и возможности обеспечения совместными усилиями энергетической, продовольственной, экологической и других форм региональной безопасности. Об этом в ходе выступления на Круглом столе «Перспективы направления развития ЕАЭС в новых условиях и возможности для сотрудничества с третьими странами в контексте их трансформирующихся внешнеэкономических стратегий»  заявил руководитель исследовательского центра «Альтернатива», член Евразийского экспертного клуба Татул Манасерян.
«Лучше будет использовано геополитическое положение региона, в частности, для укрепления стратегических позиций постсоветских стран, особенно со странами Запада, а также для получения внешнеполитических дивидендов в условиях динамичного развития мирохозяйственных связей»,- отметил он.
По его словам, образование единого экономического пространства и общего, более ёмкого рынка сделает ЕАЭС более привлекательным не только для иностранных инвестиций, но и для Восточно-Европейского партнёрства и других форматов международной экономической интеграции, считает он. Однако все вышеперечисленное требует сильную внешнеполитическую волю всех указанных стран, их стратегических партнёров, международных организаций, полного учёта специфики экономических и политических тенденций в регионе, а также архитекторов безопасности высокого класса.
«Опыт членства Армении в ЕАЭС показывает, что цели и задачи экономического развития страны созвучны с целями и задачами региональной интеграции и совпадают с интересами стран-партнеров. На наш взгляд, Армения достигла улучшения своих макроэкономических показателей именно благодаря тесному сотрудничеству в рамках ЕАЭС»,- подчеркнул Манасерян.
Также он отметил, что, по мнению экспертного сообщества, Большое Евразийское партнёрство не должно подразумевать создания организационной надстройки, а должно представлять собой сеть диалогов (диалоговых партнёрств) между ключевыми игроками Евразии – крупнейшими национальными экономиками и экономиками региональных объединений, связанных между собой инфраструктурой и гибкой системой международных правовых норм: «Очевидно, что даже чёткое обозначение общих угроз недостаточно для их устранения. Нужна координация стратегий и политики постсоветских стран, а также выработка концептуальных положений, выбора подходов, эффективных инструментов и обмена опытом. В этом процессе трудно переоценить роль экономической дипломатии и её более передовых методов».