ԲՀԿ նախագահը հոկտեմբերի 14-ին Բուրսա չի մեկնել, քանի որ նախապես իմացել է, որ Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականը պարտվելու է: «Ես ասել էի, որ չեմ գնալու, քանի որ ես որտեղ գնամ, պետք է մենք հաղթենք: Հիմնական խնդիրը սա է»,- հոկտեմբերի 26-ին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Ծառուկյանը եւ հավելել, թե վստահ էր մերոնց պարտությանը:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին՝ Գագիկ Ծառուկյանը նշել է. «Ես բոլորին ասել եմ, երկրի նախագահն ասել է, ԱԺ նախագահն ասել է, որ առանց նախապայմանների են այդ հարաբերությունները: Նախապայմաններ եղան, բոլորս հրաժարվելու ենք: Մենք չենք կարող ազգի անունը վաճառել: Ասել ենք` դիվանագիտական կապի ստեղծում, ճանապարհների բացում, ուրիշ ոչ մի բանի հետ կապ չպետք է ունենան այս հարաբերությունները»,- նշել է Ծառուկյանը, իսկ դիտարկմանը, թե թուրքական կողմը խոսում է ղարաբաղյան հակամարտության՝ որպես հայ-թուրքական մերձեցման նախապայմանի մասին, ասել է. «Նրանք գլուխները պատին են տալիս: Մենք էլ շատ բան ենք ասում, ինչո՞ւ իրենց ասածն ընդունում եք, մեր ասածը չեք ընդունում: Մենք ասում ենք` հարաբերություններ առանց նախապայմանների, նախապայմաններ եղան, մենք հրաժարվելու ենք, դեմ ենք լինելու: Դա ասել է երկրի նախագահը, դա ասել է ԱԺ նախագահը»:

The Chairman of the Prosperous Armenia Party Gagik Tsarukyan did not arrive in Bursa on October 14, 2009 as he knew in advance that Armenian football national team will lose. “I said I am not going, as wherever I go, we have to win. That’s the point,” Tsarukyan stated at Oct. 26 interview with journalists in RA National Assembly.
Speaking of Armenia-Turkey relations Tsarukyan outlined, “RA President Serzh Sargsyan, NA Speaker Hovik Abrahamyan and I told everybody Armenia-Turkey reconciliation is initiated without any preconditions. If there are preconditions, we will reject. We cannot tarnish Armenian nations’ reputation. We stated only the establishment of diplomatic ties, border opening and that’s it.” Commenting on the standpoint that Turkish side speaks of Nagorno-Karabakh conflict as a precondition to Armenia-Turkey rapprochement, Tsarukyan said, “What the hell…We also say and a half, why don’t you accept ours, but do theirs? We say relations with no preconditions, and if any-we will oppose, reject them. This was stated by the RA President and NA Speaker,” Gagik Tsarukyan concluded.