Ռուսաստանի կողմից մեզ ստիպելու մասին ուղիղ ես չեմ կարող ասել,  բայց  որ նպատակաների մեջ տեսանելի են, որ այդպիսի ցանկություններ շրջանառության մեջ գոյություն ունեն, կարող եմ ասել: Այս մասին այսօր` դեկտեմբերի 27-ին, Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը` անդրադառնալով ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի այն հայտարարությանը, որ ՌԴ-ն մեզ ստիպում է միութենական պետություն կազմել:
«Ճնշումների մասին միշտ կարելի է խոսել, դեռ 90-ականներն կար միութենական պետություն ստեղծելու ծրագիր, ստորագրություններ էին հավաքում, կոորդինացիոն խումբ էր ստեղծված, Հայաստան, Ռուսաստան Բելառուս այդպիսի միության մասին էր խոսքը եւ այդ գաղափարը եկել, հասել է մինչեւ մեր օրեր: Վերջին հաշվով այս ամենը բերում, կապում են մեր անվտանգային միջավայրի կայունության եւ կայունությունը պահելու հետ, որը խոսում է այն մասին, որ այստեղ ինչ-որ բան այն չէ նպատակների ու ցանկությունների տեսանկյունից»,-ասաց նա:
Քոչարյանի խոսքով` տարօրինակ է, որ մոտ 20 օր Արցախը Հայաստանին կապող միջանցքը շարունակում է փակ մնալ եւ ՌԴ զորամիավորումները պարտավոր են այդ խնդիրը լուծել, քանի որ խնդիրը չի կարող լուծում չունենալ. «Միջանցքը փակ, նշանակում է շրջափակման մեջ պահել մեր հայրենակիցներին, իսկ դա հղի է շատ վատ հետեւանքներով: Վերջին հաշվով դա կարող է բերել պայթյունավտանգ լարվածության, որը ձեռք չի տա ոչ մեկի: Եթե նույնիսկ երկրների առաջին դեմքերի քննարկումների պարագայում միջանցքը մնա փակ, կստացվի, որ սա ունի այլ նպատակներ, կդառնա իրականություն, այդ ժամանակ մեր երկիրը, մեր ինքնիշխան պետությունը, պետք է իր քաղաքական ներուժը այնպես կառավարի, որ հնարավորինս հեռու պահենք մեր ժողովրդին հնարավոր զարգացումների նման սցենարից, բայց դա չի նշանակում,որ մենք պետք է գնանք այնպիսի զիջումների, որպեսզի իրականացվի ոչ թե մեր պետութան նպատակները, այլ ուրիշ պետությունների նպատակը»,- ասաց նա:
Հարցին, թե ինչ է անում կառավարությունը, որ միջանցքը փակելը հետագայում չկիրառվի, Անդրանիկ Քոչարյանն ասաց, որ իրենք ամեն ինչ անում են, որ անվտանգային միջավայրը վերականգնվի:
«Մենք ստեղծել ենք Ներքին գործերի նախարարություն, ՀՀ-ն ստեղծում է արտաքին հետախուզություն, ՀՀ ԶՈՒ բարեփոխումների հետ կապված մենք ընդունել ենք 6 օրենքներ, որը տալիս է ամբողջությամ, նոր, պրոֆեսիոնալ բանակ ստանալու հնարավորություն: Տարածաշրջանում խախտվել է ռազմական բալանսը, որը պատճառ հանդիսացավ պատերազմի, թե 2016 թվականի ապրիլին, թե 2020 թվականին, այդ բալանսը պետք է  վերականգնվի մեր եւ հակառակորդ պետության միջեւ»,-ասաց նա:
ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի կարծիքով` պետք է շարունակել Ադրբեջանի հետ երկխոսությունը, սակայն իրավիճակը կայունացնելուց հետո:
Նշենք, որ Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ասել էր, որ երկրի ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանը Հայաստանին ստիպում է իր ինքնիշխան տարածքով միջանցք տրամադրել Ադրբեջանին, ինչպես նաև միանալ միութենական պետությանը, հայտնել էր  «Ազատությունը»։
Հանրային հեռուստաընկերության եթերում նա նշել է, որ սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի ներխուժումը Հայաստանի ինքնիշխան տարածք, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքի փակումը տեղավորվում են Հայաստանի վրա Ռուսաստանի ճնշման շրջանակում։

Andranik Kocharyan cannot say directly about Russia forcing Armenia, but he can say that it is visible in the goals that such desires exist in circulation. Kocharyan, a member of the ruling majority "Civil Contract" Faction in the National Assembly (NA) of Armenia and chair of the NA Standing Committee on Defense and Security, told Public TV about this on Tuesday—and referring to Security Council Secretary Armen Grigoryan's statement that Russia is forcing Armenia to join the Union State of Russia and Belarus.
"You can always talk about pressures. Back in the [19]90s, there was a plan to create a union state, [respective] signatures were being collected, a coordination group was created. It was about an Armenia-Russia-Belarus union; and that idea has come, reached today. Ultimately, they bring, link all of this to the stability of our security environment and keeping the stability, which indicates that something is wrong here in terms of goals and desires," he said.
According to Kocharyan, it is strange that the Lachin corridor connecting Artsakh (Nagorno-Karabakh) to Armenia remains closed for about 20 days, in the case when the Russian military units in the area are obligated to resolve this problem because the latter cannot remain unsolved.
"The closed corridor means keeping our compatriots [in Artsakh] under siege, and this is fraught with very bad consequences. In the end, this could lead to volatile tension that will not be beneficial to anyone. Even if the corridor remains closed in the case of first-person discussions, it will turn out that this has other goals, will become a reality, then our country, our sovereign state must manage its political potential in such a way as to keep our people as far as possible from such a scenario of possible developments. But that does not mean that we should make such concessions so that not our state's goals, but the goal of other states are realized," he said.
When asked what the Armenian government is doing to prevent the closure of the Lachin corridor in the future, Andranik Kocharyan said that they are doing everything to restore the security environment.
"We have created the Ministry of Internal Affairs, Armenia is creating foreign intelligence, we have adopted six laws related to reforms in the Armenian Armed Forces, which gives an opportunity to get a completely new, professional army. The military balance in the region has been broken, which was the reason for the war, either in April 2016 or in 2020; that balance should be restored between us and the adversary state [i.e., Azerbaijan]," he said.
According to the chair of the NA Standing Committee on Defense and Security, the dialogue with Azerbaijan should be continued—but only after the situation is stabilized.