Պաշտոնական Վաշինգտոնի գնահատմամբ՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակումը խոչընդոտում է խաղաղության գործընթացին և խաթարում է միջազգային վստահությունը:
«Ազատության» հարցմանն ի պատասխան՝ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատնից հայտնել են, որ Միացյալ Նահանգները շարունակում է «մտահոգված մնալ Լաչինի միջանցքի հասանելիության խաթարման և ստեղծված իրավիճակի հումանիտար հետևանքների առնչությամբ»։
«Մենք կոչ ենք անում լիարժեք վերականգնել ազատ տեղաշարժը միջանցքով։ Բոլոր հարցերում առաջընթացի միակ ճանապարհը բանակցություններն են»,- հայտնել են դեսպանատնից։
Հարցին, թե արդյո՞ք ԱՄՆ -ն որևէ քայլ ձեռնարկում է Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի ուղղությամբ, հնարավո՞ր է հումանիտար օգնության տրամադրում Արցախին, դեսպանատանից պատասխանել են. «ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունն արձագանքում է Հայաստանում գտնվող տեղահանված անձանց կարիքներին՝ ՀՀ կառավարության պահանջներին համահունչ»։

According to Washington, the blocking of Lachin corridor—which links Artsakh (Nagorno-Karabakh) to Armenia—hinders the peace process and undermines international trust, reported the RFE/RL Armenian Service.
In response to RFE/RL's request, the US embassy in Armenia said that the United States remains concerned about the disruption of access to the Lachin corridor and the humanitarian consequences of the situation.
They call for full restoration of free movement through the corridor, and state that negotiations are the only way forward in all issues, the embassy added.
And to the question whether the US is taking any steps regarding the current humanitarian crisis in Artsakh, is it possible to provide humanitarian aid to Artsakh, the embassy replied that the US Agency for International Development (USAID) is responding—in accordance with the requirements of the Armenian government—to the needs of persons who are displaced in Armenia.