Լաչինի միջանցքի արգելափակումը պատերազմի առաջին արարն է արցախահայության դեմ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ֆրանսիական հեղինակավոր «Le Figaro» ամսագրի փոխտնօրեն Ժան-Քրիստոֆ Բյուսոնը Twitter-ի իր միկրոբլոգում:
«Մինչև -10° ջերմաստիճանի պայմաններում ադրբեջանցի պսևդոակտիվիստ բնապահպանները մեկնել են Բաքվում տաքանալու։ Նրանց տեղում զինվորներ են: Դիմակներն ընկել են. Լաչինի միջանցքի արգելափակումը (28 օրով) իսկապես պատերազմի առաջին արարն է Արցախի հայության դեմ», - գրել է Բյուսոնը՝ գրառմանը կցելով նաև լուսանկարներ:
Արցախը Հայաստանին և ամբողջ աշխարհին կապող Լաչինի միջանցքը դեկտեմբերի 12-ից փակ է որպես «բնապահպանական ակտիվիստներ» ներկայացող մի խումբ ադրբեջանցիների կողմից։ Ադրբեջանն անտեսել է միջանցքը բացելու աշխարհի տարբեր երկրների և կազմակերպությունների կոչերը։

The blockage of the Lachin corridor is the first act of war against the Armenians of Artsakh (Nagorno-Karabakh). The deputy director of Le Figaro daily, French journalist Jean-Christophe Buisson wrote this on Twitter
“With the temperatures down to -10°, the Azeri pseudo-ecological activists left to warm up in Baku. In their place: [Russian peacekeeping] soldiers. The masks have fallen: the blockage of the Lachin corridor (for 28 days!!) is indeed 1 act of war against the Armenians of Artsakh,” Buisson wrote, and attached respective photos to the post.
The Lachin corridor connecting Artsakh to Armenia and the whole world has been closed since December 12 by a group of Azerbaijanis posing as "environmental activists." Azerbaijan has ignored the calls of various countries and organizations to reopen the corridor.