Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը շտապ զանգել է Վաշինգտոն եւ հեռախոսազրույց ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնական Քարեն Դոնֆրիդի հետ։
Ինչպես նշում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները՝ վկայակոչելով Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը, Բայրամովը եւ Դոնֆրիդը քննարկել են երկու երկրների միջեւ համագործակցության օրակարգը եւ տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը:
Այնուհետեւ Բայրամովը բողոքել է Հայաստանից՝ հայտարարելով, որ «չնայած հետկոնֆլիկտային շրջանում հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին ուղղված ադրբեջանական կողմի մի շարք կառուցողական նախաձեռնություններին՝ գործընթացը մշտապես արգելակվել է Հայաստանի կողմից տարբեր սադրանքներով»։
Հավանաբար, «կառուցողական նախաձեռնություններ»  ասելով՝ Բայրամովը նկատի ուներ ագրեսիա Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ, գերիների սպանություններ, իսկ այժմ նաեւ Արցախի շրջափակում։
Դոնֆրիդի պատասխանը հաղորդագրության մեջ չի նշվում։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին տեղի է ունեցել Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի եւ Քարեն Դոնֆրիդի հեռախոսազրույցը:

Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov urgently called Washington and had a telephonic conversation with Karen Donfried, US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs.
Bayramov and Donfried discussed the cooperation agenda between the two countries and the situation in the region, Azerbaijani media reported, citing the press service of the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan.
Then Bayramov complained about Armenia, stating that "despite a number of constructive initiatives of the Azerbaijani side aimed at Armenian-Azerbaijani relations in the post-conflict period, the process was constantly inhibited by various provocations by Armenia."
Donfried's response is not mentioned in the press release.
To note, a phone conversation was held Tuesday between Armenia's Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Karen Donfried.