Կանխատեսվում է, որ այս տարի համաշխարհային տնտեսական աճը հազիվ կգերազանցի 2 տոկոսը՝ ըստ տնտեսագետների հարցման, որն անցկացրել է Reuters գործակալությունը:
Էներգիայի գների անկումը, երկրների մեծ մասում ինֆլյացիայի դանդաղումը, եվրոգոտու անսպասելիորեն կայուն տնտեսությունը եւ Չինաստանի տնտեսության վերականգնումը ստիպել են թրեյդերներին ենթադրել, որ անկումը կլինի ավելի չափավոր:
Դա հանգեցրել է նրան, որ MSCI-ի բաժնետոմսերի համաշխարհային ինդեքսը հոկտեմբերի ցածր ցուցանիշներից աճել է գրեթե 20 տոկոսով՝ հասնելով հնգամսյա առավելագույնին՝ չնայած ավելի բարձր ռիսկին։
Բայց տնտեսագետներն ընդհանուր առմամբ շատ ավելի քիչ լավատես են՝ նվազեցնելով այս եւ հաջորդ տարվա աճի կանխատեսումները՝ 2022 թվականի հոկտեմբերին անցկացված հարցման՝ համապատասխանաբար 2,3 տոկոսից եւ 3,0 տոկոսից մինչեւ 2,1 տոկոս եւ 2,8 տոկոս։ Նրանց ավելի մռայլ տրամադրությունը հակասում էր վերջին շաբաթների ընթացքում բանկերի որոշ նկատելի բարելավումներին:
2023 թվականին աճի կանխատեսումը զգալիորեն հետ է մնում Արժույթի միջազգային հիմնադրամի 2,7 տոկոս կանխատեսումից, որը հրապարակվել է հոկտեմբերին եւ պետք է թարմացվի հաջորդ շաբաթ: Reuters-ի վերջին հարցումները ավելի քան 500 տնտեսագետների կողմից, որոնք ընդգրկում են 45 երկրներ, անցկացվել են հունվարի 5-ից 25-ը:
Հարցվածների ավելի քան երկու երրորդը՝ 195-ից 130-ը, ասում են, որ համաշխարհային աճի հեռանկարների համար ավելի մեծ ռիսկն այն է, որ այն նույնիսկ ավելի դանդաղ կլինի, քան ներկայումս ակնկալվում է։
Շատ բան կախված կլինի նրանից, թե որքան հաջողակ կարող են լինել աշխարհի հիմնական կենտրոնական բանկերը՝ մոտ մեկ տարվա պատմականորեն ագրեսիվ տոկոսադրույքների բարձրացման արդյունքում, որոնք դեռ չեն ավարտվել: Տոկոսադրույքների բարձրացման ամբողջական ազդեցությունը կարող է հայտնվել տնտեսության մեջ մեկ տարի կամ ավելի:
«Շուկան շարունակում է հույս դնել այն սցենարի վրա, երբ ինֆլյացիան հասել է գագաթնակետին, այնուհետեւ կտրուկ նվազել է, բայց չի ցատկել ներքեւ»,-ասում են Rabobank-ի շուկայի ռազմավարները՝ հիմնվելով այս տարվա առաջին շաբաթներին հրապարակված համեմատաբար լավ տվյալների վրա:
2023 թվականի ՀՆԱ-ի աճի կոնսենսուսային կանխատեսումները հարցված երկրների ավելի քան 80 տոկոսի համար նվազել են հոկտեմբերյան հարցման համեմատ։
Այս տարվա ինֆլյացիայի կանխատեսումները հարցված երկրների գրեթե 80 տոկոսում՝ 45-ից 35-ը, բարձրացվել են հոկտեմբերյան հարցման համեմատ, ինչը ենթադրում է, որ համաշխարհային կենտրոնական բանկերը երկար ժամանակ հակված են եղել ավելի կոշտ դրամավարկային քաղաքականության:
2023 թվականին համաշխարհային տնտեսական աճի ամենամեծ սպառնալիքը թվարկելու խնդրանքին տնտեսագետների ավելի քան 85 տոկոսը՝ 196-ից 171-ը, գրեթե հավասարապես բաժանվել են դրամավարկային քաղաքականության խստացման (90) եւ կայուն ավելի բարձր ինֆլյացիայի (81) միջեւ։
Տասնհինգը մատնանշել է ռուս-ուկրաինական պատերազմը, ութը՝ ակտիվների գների շտկումը, մեկը՝ COVID-19-ի վերածնունդը, իսկ մեկը՝ սպասվածից թույլ աշխատաշուկաները։

Прогнозируется, что мировой экономический рост в этом году едва превысит 2%, согласно опросу экономистов, проведенному агентством Reuters.
Падение цен на энергоносители, замедление инфляции в большинстве стран по сравнению с многолетними максимумами, неожиданно устойчивая экономика еврозоны и восстановление экономики Китая заставили трейдеров предположить, что спад будет более умеренным.
Это привело к тому, что всестрановой мировой индекс акций MSCI вырос почти на 20% по сравнению с минимумами октября, достигнув пятимесячного максимума, несмотря на более высокий риск, центральные банки дольше сохраняют процентные ставки на высоком уровне, а не снижают их.
Но экономисты в целом были гораздо менее оптимистичны, снизив прогнозы роста на этот и следующий год с 2,3% и 3,0% соответственно в опросе, проведенном в октябре 2022 года, до 2,1% и 2,8%. Их более угрюмое настроение противоречило некоторым заметным улучшениям со стороны банков в последние недели.
Тем не менее, некоторые из самых громких имен с Уолл-Стрит осудили ожидания того, что экономика США продержится до 2023 года без рецессии.
Прогноз роста на 2023 год значительно отстает от прогноза Международного валютного фонда в 2,7%, который был опубликован в октябре и должен быть обновлен на следующей неделе. Последние опросы Reuters более чем 500 экономистов, охватывающих 45 стран, были проведены с 5 по 25 января.
Более двух третей респондентов, 130 из 195, заявили, что больший риск для перспектив мирового роста заключается в том, что он будет даже медленнее, чем они ожидают в настоящее время.
Многое будет зависеть от того, насколько успешными могут быть основные мировые центральные банки в результате примерно годичных исторически агрессивных повышений процентных ставок, которые еще не закончились. Полное влияние повышения ставок может проявиться в экономике через год или больше.
«Рынок продолжает рассчитывать на сценарий, когда инфляция достигла пика, а затем резко снизилась, но не перескочила вниз», — заявили рыночные стратеги Rabobank, основываясь на относительно хороших данных, опубликованных в первые недели этого года. «Однако… диапазон будущих сценариев действительно широк, и все же рынок, похоже, согласился на счастливую медиану, которая кажется наименее вероятной».
Консенсус-прогнозы роста валового внутреннего продукта на 2023 год для более чем 80% опрошенных стран были понижены по сравнению с октябрьским опросом.
Прогнозы инфляции на этот год почти в 80% опрошенных стран, 35 из 45, были повышены по сравнению с октябрьским опросом, что позволяет предположить, что глобальные центральные банки склонялись к более жесткой денежно-кредитной политике в течение длительного периода времени.
На просьбу перечислить самую большую угрозу глобальному экономическому росту в 2023 году более 85% экономистов, 171 из 196, почти поровну разделились между ужесточением денежно-кредитной политики (90) и устойчиво более высокой инфляцией (81).
Пятнадцать указали на российско-украинскую войну, восемь указали на коррекцию цен на активы, один  на возрождение COVID-19, а один  на более слабые, чем ожидалось, рынки труда.