Շվեյցարիայից որոնողափրկարարական թիմերը Սիրիայում ավերիչ երկրաշարժից ավելի քան 100 ժամ անց փլատակներից փրկել են հայ փոքրիկին՝ երեք ամսական Վարդանին, և նրա մորը՝ Յասմինին, Zartonk media-ի փոխանցմամբ՝ հաղորդում է շվեյցարական հեռուստաալիքը։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 6-ի առավոտյան 7,7 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցել Թուրքիայի Մարաշ քաղաքի մերձակայքում գտնվող Պազարջիկ շրջանում տեղական ժամանակով 04:17-ին։ Հաշվարկվել է մոտ 42 հետցնցում, որոնցից ամենաուժեղի ուժգնությունը կազմել է 6,6 մագնիտուդ։ Ավելի ուշ 7,5 մագնիտուդ ուժգնությամբ եւս մեկ երկրաշարժ է գրանցվել։
Վերջին տվյալներով՝ Թուրքիայում աղետի հետևանքով զոհվել է 29 605 մարդ։ Սիրիայում երկրաշարժից հետո, ըստ ԱՀԿ-ի տվյալների, զոհվել է մոտ 8,5 հազար մարդ։

Search and rescue teams from Switzerland have rescued the three-month-old Armenian baby Vartan and his mother, Yasmine, from the rubble more than 100 hours after the devastating earthquake in Syria, according to Zartonk Media, the Swiss television reports.
An earthquake, with a magnitude of 7.7, was recorded on February 6 at 4:17am local time in Pazarcik region near Kahramanmaras, Turkey. There were 42 aftershocks, the strongest of which was 6.6 in magnitude. Later, another quake was recorded in the area—and with a magnitude of 7.5.
As per the latest data, 29,605 people have died as a result of this natural disaster in Turkey. And according to the World Health Organization data, the earthquake claimed about 8,500 lives so far in Syria.