Մայա Սանդուն հարգել է Դնեստրի հակամարտության զոհերի հիշատակը։ Նախագահն ուղերձ է հղել Մերձդնեստրի հակամարտության վետերաններին՝ հավաստիացնելով, որ կառավարությունը հոգ կտանի նրանց մասին։
Պետության ղեկավարը հայտարարել է, որ չպետք է մոռանալ այն գինը, որը հասարակությունը վճարել է այն բանի համար, որ Մոլդովան ընթանա ազատության եւ խաղաղության ճանապարհով։ Նա նշել է, որ ոչ ոք պատերազմ չէր ուզում, տեղեկացրել է realitatea.md-ն։
«Մենք ցանկանում ենք խաղաղ ապրել։ Դնեստրի երկու ափերին ապրող մարդիկ կիսելու բան չունեն։ Մենք ցանկանում ենք երեխաներին տալ անվտանգ եւ բարեկեցիկ ապագա։ Դնեստրի երկու ափերին ապրող մարդիկ կարող են ապրել համաձայնության մեջ։ Մենք պետք է աշխատենք այնպիսի հասարակություն կառուցելու համար, որը հիմնված կլինի ազատության եւ փոխադարձ հարգանքի վրա, որտեղ քաղաքացիները կապրեն ազատ եւ խաղաղ, առանց կեղծ ազատարարների, թշնամիների եւ քարոզչության։
Թանկագին վետերաններ, շնորհակալություն 31 տարի առաջ մարտադաշտում ձեր կատարած զոհողության համար։ Մենք գնահատում ենք ձեզանից յուրաքանչյուրի ավանդը խաղաղության գործում։ Մենք կարող ենք հույս դնել վետերանների վրա, որոնք թիկունք կլինեն երկրի խնդիրները լուծելու համար։ Հանձինս ձեզ՝ Մոլդովայի Հանրապետությունն ունի հուսալի պաշտպաններ։ Պետությունն աջակցում է վետերաններին»,- ասել է Սանդուն։
Պետության ղեկավարը նաեւ նշել է, որ սահմանադրական իշխանությունները գործում են այն բանի համար, որպեսզի թույլ չտան իրավիճակի լարում Դնեստրում, չնայած եղել են նաեւ «տաք գլուխներ», որոնք ցանկանում էին դա։
Սանդուն նաեւ ընդգծել է, որ իրենք չեն ցանկանում, «որպեսզի պատերազմը կրկնվի մեր տներում»՝ կոչ անելով բնակչությանը չտրվել քարոզչության ազդեցությանը։

Майя Санду почтила память жертв конфликта на Днестре. Президент направила послания ветеранам Приднестровского конфликта, заверив их в том, что правительство позаботится о них.
Глава государства заявила, что мы не должны забывать ту цену, которую общество заплатило за то, чтобы Молдова шла по пути свободы и мира. Она отметила, что никто не хотел войны, сообщает realitatea.md.
«Мы хотим жить в мире. Людям на обоих берегах Днестра делить нечего. Мы хотим дать детям безопасное и благополучное будущее. Люди с обоих берегов Днестра могут жить в согласии. Мы должны работать над построением общества, основанного на свободе и взаимном уважении, где граждане живут свободно и мирно, без ложных освободителей, врагов и пропаганды.
Дорогие ветераны, спасибо за вашу жертву 31 год назад на поле боя. Мы ценим вклад каждого из вас в дело мира. Мы можем рассчитывать на ветеранов, которые подставят свое плечо для решения проблем страны. В вашем лице Республика Молдова имеет надежных защитников. Государство поддерживает ветеранов», — сказала Санду.
Глава государства также отметила, что конституционные власти действуют для того, чтобы не допустить эскалации на Днестре, хотя были и «горячие головы», которые хотели этого.
Санду также подчеркнула, что «мы не хотим, чтобы война повторилась в наших домах», призвав население не поддаваться влиянию пропаганды.