ԱՄՆ քաղաքացիների մեծամասնությունը վստահ է, որ երկրի գործող նախագահ Ջո Բայդենը "չափազանց ծեր է" 2024 թվականին պետության ղեկավարի ընտրություններին կրկին մասնակցելու համար, գրում է New York Post-ը: Yahoo News/YouGov-ի հարցման համաձայն՝ տվյալ տեսակետին կողմ է հարցվածների 68 տոկոսը։
Ինչպես նշվում է, դեմոկրատական կուսակցության կողմնակիցների շրջանում շատերը համաձայն են, որ Բայդենի տարիքը խնդիր է. այդ պնդմանը պաշտպանել է 48 տոկոսը, իսկ դրա հետ չի համաձայնել միայն 34 տոկոսը: Ինչ վերաբերում է անկախ ընտրողներին, ապա 71 տոկոսը վստահ է, որ ԱՄՆ նախագահը չափազանց ծեր է երկրորդ ժամկետի համար:
Միեւնույն ժամանակ, Բայդենը դեռ պաշտոնապես չի հայտարարել 2024 թվականի ընտրություններին իր մասնակցության մասին՝ չնայած նա խոսել է համապատասխան ծրագրերի առկայության մասին: Եթե նախագահը որոշի մասնակցել քվեարկությանը եւ հաղթի, ապա երկրորդ ժամկետի սկզբին նա կլինի 82 տարեկան, իսկ ժամկետի վերջին՝  86 տարեկան:

Большинство граждан США уверены, что действующий президент страны Джо Байден «слишком стар», чтобы вновь участвовать в выборах главы государства в 2024 году, пишет New York Post. Согласно опросу Yahoo News/YouGov, данной точки зрения придерживаются 68% респондентов.
Как отмечается, среди сторонников Демократической партии многие согласны с тем, что возраст Байдена является проблемой — это утверждение поддержали 48%, а не согласились с ним лишь 34%. Что касается независимых избирателей, то 71% уверен в том, что президент США слишком стар для второго срока.
При этом Байден пока официально не заявил о своем участии в выборах 2024 года, хотя и говорил о наличии соответствующих планов. Если президент США решится на участие в голосовании и одержит в нем победу, то к началу второго срока ему будет 82 года, а к концу — 86 лет.