ՌԴ Կոմունիստական ​​կուսակցությունից Սամարայի շրջանային դումայի պատգամավոր Միխայիլ Աբդալկինի վերաբերյալ, ով համացանցում տեսանյութ է տեղադրել, որտեղ ականջներից արիշտա կախած դիտում է Դաշնային ժողովին ուղղված ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ուղերձը, կազմվել է վարչական արձանագրություն՝ բանակը վարկաբեկելու հոդվածով։ Նյութերը հինգշաբթի օրը՝ մարտի 2-ին, հանձնվել են Նովոկույբիշեւսկ քաղաքի դատարան։ Դատական ​​նիստը նշանակված է մարտի 7-ին։
Մարտի 2-ին Միխայիլ Աբդալկինը «ВКонтакте» սոցիալական ցանցի իր էջում հայտարարել է, որ գործը բացվել է «հենց տեսանյութի համար»։ «Մենք պայքարելու ենք, ապացուցելու ենք մեր անմեղությունը», - հավելել է նա։ Պատգամավորը, տեսանյութը հրապարակել է սոցցանցերի իր անձնական էջերում՝ նշելով, որ Պուտինի ուղերձը դիտել է շրջանային Դումայում Կոմունիստական ​​կուսակցության խմբակցության ղեկավարության խնդրանքով․ «Լիովին աջակցում եմ, լիովին համաձայն եմ, հիանալի կատարում: Վերջին 23 տարում ես նման բան չեմ լսել։ Հաճելիորեն զարմացած եմ», - տեսանյութը մեկնաբանել է Աբդալկինը։
Ավելի վաղ Սամարայի շրջանային դուման Միխայիլ Աբդալկինին «հրապարակային ցենզ» էր հայտարարել։ Պատգամավորներն առաջարկել են նրան հեռացնել կուսակցությունից, ինչպես նաեւ իրավապահ մարմիններին ու դատախազությանը խնդրել են իրավական գնահատական ​​տալ նրա արարքին։ Մարտի 1-ին Աբդալկինը հրավիրվել է ոստիկանություն։

На депутата Самарской областной думы от КПРФ Михаила Абдалкина, выложившего в интернет видео, где он с лапшой на ушах смотрит послание президента РФ Владимира Путина Федеральному собранию, составлен административный протокол по статье о дискредитации армии. Материалы в четверг, 2 марта, поступили в суд города Новокуйбышевск, следует из судебной картотеки. Заседание суда назначено на 7 марта.
Михаил Абдалкин 2 марта сообщил на своей странице в соцсети «ВКонтакте», что дело заведено за «то самое видео». «Будем бороться, доказывать свою непричастность и невиновность», - добавил он. Депутат сам опубликовал ролик на личных страницах в соцсетях, отметив, что смотрел послание Путина по просьбе руководства фракции КПРФ в областной думе. «Полностью поддерживаю, полностью согласен, отличное выступление. Ничего подобного я за последние 23 года не слышал. Приятно удивлен», - прокомментировал видео Абдалкин.
Ранее Самарская областная дума вынесла Михаилу Абдалкину «публичное порицание». Депутаты предложили исключить его из партии, а также попросили правоохранительные органы и прокуратуру дать юридическую оценку его поступку. 1 марта Абдалкина вызвали в полицию.