Մոտ ժամանակներս Մոլդովան կվերանայի Ռուսաստանի դեմ ԵՄ պատժամիջոցների ցանկը, որին եւ կարող է միանալ։ Այս մասին, NewsMakerի փոխանցմամբ, մարտի 3-ին հայտարարել է երկրի արտաքին գործերի եւ եվրոպական ինտեգրման նախարար Նիկու Պոպեսկուն։
Նա հավելել է, որ որոշում կկայացվի որքան հնարավոր է շուտ՝ բացատրելով, սակայն, որ Մոլդովան անմիջապես չի միանա որոշակի սահմանափակող միջոցներին։
«Այժմ մենք վերագնահատում ենք նախկինում ընդունված մի շարք որոշումներ եւ մոտ ապագայում կներկայացնենք նորերը։ Պատժամիջոցների վերաբերյալ մեր դիրքորոշումը բացարձակապես պարզ է։ Պատժամիջոցներին միանալու աստիճանը զգալիորեն կբարձրանա», - ընդգծել է Մոլդովայի նախարարը։

В ближайшее время Молдова пересмотрит перечень санкций Евросоюза против России, к которым может присоединиться. Об этом 3 марта заявил министр иностранных дел и европейской интеграции Нику Попеску, передает NewsMaker.
Он добавил, что решение будет принято в кратчайшие сроки, пояснив, однако, что Молдова не будет сразу присоединяться к определенным ограничительным мерам.
«Теперь же мы переоцениваем некоторые решения, принятые ранее, и в ближайшее время представим новые. Наша позиция в отношении санкций абсолютно ясна. Наша степень присоединения к санкциям значительно вырастет», — подчеркнул молдавский министр.