Հարավային Սուդանի նախագահ Սալվատորե Կիիրն ազատել է պաշտպանության նախարար Անջելինա Թենիին, որը նրա վաղեմի քաղաքական մրցակցի՝ Ռիեկ Մաչարի կինն է, տեղեկացրել է The Associated Press-ը։
Մաչարի գրասենյակը հայտարարել է, որ իր կնոջ պաշտոնանկությունը տեղի է ունեցել առանց խորհրդակցությունների։
Կիիրը ուրբաթ օրը հրամանագիր է ստորագրել պաշտպանության նախարար Անջելինա Թենիին ազատելու մասին։ Նա նաեւ ընդդիմադիր «Սուդանի Ժողովրդա-ազատագրական շարժում» (SPLM-IO) կուսակցության առաջատար անդամներից է, որը հայտնի է որպես 2018թ. խաղաղության համաձայնագրի հիմնական կողմ, այն վերջ դրեց  հնգամյա քաղաքացիական պատերազմին։
Հարավային Սուդանի նախագահը նաեւ պաշտոնից հեռացրել է ներքին գործերի նախարարին, որն իր սեփական կուսակցության անդամն է։ Ազատման պատճառները նշված չեն։
Խաղաղության համաձայնագրի պայմանների համաձայն՝ պաշտպանության նախարարությունը պետք է գլխավորի Մաչարի կուսակցությունը, իսկ ներքին գործերի նախարարությունը՝ Կիիրի կուսակցությունը։
Համաձայնագիրը դանդաղ է իրագործվում, իսկ երկրի պատմության մեջ առաջին ընտրությունները Սուդանից անկախանալուց հետո հետաձգվել են մինչեւ 2024թ. վերջ։

Президент Южного Судана Сальваторе Киир уволил министра обороны Анджелину Тени, которая является женой его давнего политического соперника Риека Мачара, сообщает The Associated Press.
Офис Мачара заявил, что увольнение его супруги произошло без консультаций.
Киир в пятницу издал указ об отстранении от должности министра обороны Анджелины Тени. Она также является одним из ведущих членов оппозиционной партии «Народно-освободительное оппозиционное движение Судана» (SPLM-IO),, которая известна, как основная сторона мирного соглашения 2018 года, положившего конец пятилетней гражданской войне.
Президент Южного Судана также отстранил от должности министра внутренних дел, который является членом его собственной партии. Причины увольнений не указывались.
Согласно условиям мирного соглашения, министерство обороны должна возглавить партия Мачара, а министерство внутренних дел - партия Киира.
Реализация соглашения идет медленно, а первые в истории страны выборы после получения независимости от Судана были отложены до конца 2024 года.