Աթոռի ոտքի մեջ թաքցրած կոդավորված գրությունը օգնել է ձերբակալել իտալական մաֆիայի ամենափնտրվող պարագլուխ Մատեո Մեսինա Դենարոյին, հայտնում է BBC-ն։
Ոստիկանությունը գրությունը հայտնաբերել է նրա քույր Ռոզալիայի տանը գաղտնի գործողության ընթացքում՝ հունվարին Սիցիլիայի մայրաքաղաք Պալերմոյում նրան ձերբակալելուց մեկ ամիս առաջ:
Ռոզալիա Մեսինա Դենարոն ուրբաթ օրը ձերբակալվել է Սիցիլիայում։
Նրա 60-ամյա եղբայրը 30 տարի անցկացրել է փախուստի մեջ եւ ենթադրվում է, որ արդարադատությունից փախել է հարազատների օգնությամբ:
Ենթադրվում է, որ նա եղել է տխրահռչակ Cosa Nostra մաֆիայի ղեկավարը եւ 2002 թվականին դատվել է հեռակա ու ցմահ ազատազրկման դատապարտվել մի շարք սպանությունների համար:
Ի վերջո, հունվարի 16-ին նրան ոստիկանները ձերբակալել են Պալերմոյի մասնավոր կլինիկայի մոտ, որտեղ նա կեղծ անվան տակ քաղցկեղի բուժման կուրս էր անցնում:
Նրա ձերբակալությանը մասնակցել է ավելի քան 100 զինծառայող։
67-ամյա Ռոզալիա Մեսինա Դենարոն, որը նաեւ հայտնի է որպես Ռոզետտա, ուրբաթ օրը ձերբակալվել է Սիցիլիայում՝ մաֆիայի հետ առնչություն ունենալու մեղադրանքով, իսկ կարաբինիերները՝ իտալական ոստիկանությունը, հրապարակել է 57 էջանոց ձերբակալման օրդեր՝ մանրամասնելով նրա եղբոր նախորդ ձերբակալության որոշ հանգամանքներ:
Օրդերում ասվում է, որ ոստիկանությունը կղզու արեւմտյան Կաստելվետրանո քաղաքում գտնվող Ռոզալիայի տանը աթոռի ալյումինե ոտքի մեջ գրություն է գտել, երբ դեկտեմբերին գործողության ընթացքում փորձել է դրա մեջ լսող սարք տեղադրել:
Սպաները լուսանկարել են գրությունը, որը սկզբում նրանց թվացել է բառերի, նշանների ու տառերի խառը կույտ, եւ այն փոխարինել են մեկ այլ գրությամբ։
Իրականում գրությունը, պարզվել է, պիցցինո է՝ մի փոքրիկ թղթի կտոր, որը գրված է ծածկագրով, որը Մեսինա Դենարոն օգտագործել է իր հարազատների եւ հանցակիցների հետ շփվելու համար:
Վերլուծությունը ցույց է տվել, որ գրության մեջ հաղորդվում է հաստ աղիքի քաղցկեղի դեմ տղամարդու պայքարի մասին։ Ոստիկանությունն իր ուշադրությունը կենտրոնացրել է Մեսինա Դենարոյի վրա՝ պարզելով, որ ընտանիքի ոչ մի այլ անդամ քաղցկեղի նման ախտորոշում չի ունեցել։
«Ձերբակալման պատմական արդյունքը... առաջացել է Ռոզետայի կողմից անխոհեմ պահված, թեեւ թաքցրած գրությունից»,- նշել է դատավորը օրդերում:
Ենթադրվում է, որ նա կարեւոր դեր է խաղացել իր մաֆիոզի ընտանիքում՝ հանդես գալով որպես գանձապահ։ Ոստիկանությունը պնդում է, որ նա եղբոր հետ շփվել է Fragolone կամ Big Strawberry ծածկանունով:
Օրդերում Ռոզալիան նկարագրվում է որպես «ծագում եւ ավանդույթներ ունեցող կին՝ ոգեշնչված ուղղափառ եւ կոշտ մաֆիոզ մշակույթով»:

Записка с шифром, спрятанная в ножке стула, помогла арестовать самого разыскиваемого главу итальянской мафии Маттео Мессину Денаро, сообщает ВВС.
Полиция обнаружила записку во время тайной операции в доме его сестры Розалии  за месяц до его ареста в столице Сицилии Палермо в январе.
Розалия Мессина Денаро также была арестована на Сицилии в пятницу.
Ее 60-летний брат провел 30 лет в бегах и, как полагают, скрывался от правосудия с помощью родственников.
Предполагается, что он был боссом печально известной мафии Cosa Nostra и в 2002 году был заочно судим и приговорен к пожизненному заключению за ряд убийств.
В конце концов, 16 января он был пойман полицией у частной клиники в Палермо, где он проходил лечение от рака под вымышленным именем.
В его аресте участвовали более 100 военнослужащих.
67-летняя Розалия Мессина Денаро, также известная как Розетта, была задержана на Сицилии по обвинению в причастности к мафии в пятницу, а карабинеры - итальянская полиция - обнародовали 57-страничный ордер на арест, в котором подробно описаны некоторые обстоятельства, приведшие к предыдущему аресту ее брата.
В ордере говорится, что полиция обнаружила записку внутри ножки алюминиевого стула в доме Розалии в городе Кастельветрано на западе острова, когда пыталась установить внутри прослушивающее устройство во время операции в декабре.
Офицеры сфотографировали записку, которая сначала показалась им беспорядочным нагромождением слов, знаков и букв, и заменили ее другой запиской.
На самом деле записка оказалась пиццино - небольшим листком бумаги, написанным кодом, который Мессина Денаро использовал для связи со своими родственниками и сообщниками.
Анализ показал, что в записке сообщалось о борьбе мужчины с раком толстой кишки. Полиция сосредоточила свое внимание на Мессине Денаро, выяснив, что ни у кого из других членов семьи не было подобных диагнозов рака.
«Исторический результат поимки... возник из записки, неосмотрительно хранимой, хотя и спрятанной Розеттой», - отметил судья в ордере.
Предполагается, что она играла важную роль в своей мафиозной семье, выступая в качестве казначея. Полиция утверждает, что она общалась со своим братом под кодовым именем «Fragolone»  или «Большая клубника».
В ордере Розалия описана как женщина с «происхождением и традициями, вдохновленными ортодоксальной и жесткой мафиозной культурой».