Բրազիլիայի նախկին նախագահ Ժաիր Բոլսոնարոն շաբաթ օրը NBC News-ին ասել է, որ մտադիր է վերադառնալ Բրազիլիա, որտեղ հետաքննվում է իր անհաջող վերընտրությունից հետո կողմնակիցներին կառավարական գրասենյակներ գրոհելու հարցում իր դերը:
Սա Բոլսոնարոյի առաջին տեսանկարահանված հարցազրույցն է ամերիկյան լրատվական հեռուստաալիքին՝ հոկտեմբերին ընտրությունների պարտությունից եւ հունվարի 8-ին Բրազիլիայում տեղի ունեցած անկարգություններից հետո:
Բոլսոնարոն դեկտեմբերի վերջին հեռացել է Բրազիլիայից եւ տեղափոխվել Օռլանդոյի համայնք, որտեղ էլ տեղեկացել է, որ ինքը անկարգություններ հրահրելու ավելի մեծ հետաքննության առարկա է դարձել:
Բոլսոնարոն ասել է, որ ինքը պատասխանատվություն չի կրում իր հայրենիքում տիրող անկարգությունների համար։
«Ես այլեւս նախագահ չէի եւ գտնվում էի Բրազիլիայի սահմաններից դուրս», - ասել է նա՝ Բրազիլիայում տեղի ունեցածի մեջ մեղադրելով «ձախակողմյան վատ դերասաններին»։
Բոլսոնարոն նաեւ ասել է, որ մտադիր է այս ամիս վերադառնալ Բրազիլիա, քանի որ հետաքննությունը շարունակվում է, եւ նա պոտենցիալ իրավական վտանգի տակ է:
Հարցին, արդյոք կմնա Բրազիլիայում եւ կպատասխանի մեղադրանքներին թե ոչ, Բոլսոնարոն ասել է, որ չի պատասխանում հայցերին եւ «նրան բացարձակապես ոչ մի մեղադրանք չի առաջադրվել»:
Միեւնույն ժամանակ, նա հրաժարվել է խոստովանել, որ ընտրություններում պարտվել է իր «ձախ» մրցակից Լուիս Ինասիո Լուլա դա Սիլվային, որը երկրորդ փուլում հազիվ է հաղթանակ տարել՝ հավաքելով ձայների 50,9%-ը՝ Բոլսոնարոյի 49,1%-ի դիմաց։

Бывший президент Бразилии Жаир Болсонару заявил в субботу в интервью NBC News, что намерен вернуться в Бразилию, где ведется расследование на предмет его роли в подстрекательстве своих сторонников к штурму правительственных учреждений после его неудачного переизбрания.
Это стало первым интервью Болсонару на камеру американскому телевизионному новостному каналу после поражения на выборах в октябре и после беспорядков в Бразилиа 8 января.
Болсонару покинул Бразилию в конце декабря, после поражения, и переехал в общину в Орландо, где и остался, поскольку бразильская прокуратура заявила, что он является объектом более масштабного расследования о подстрекательстве к беспорядкам.
Болсонару заявил, что не несет никакой ответственности за беспорядки на родине.
«Я больше не был президентом, и я был за пределами Бразилии», - заявил он, обвинив в произошедшем в Бразилии «плохих левых актеров».
Болсонару также заявил, что намерен вернуться в Бразилию в этом месяце, поскольку расследование продолжается и ему грозит потенциальная юридическая опасность.
На вопрос, останется ли он в Бразилии и ответит на обвинения, Болсонару сказал, что он не отвечает на судебные иски и «абсолютно ни в чем не обвинялся».
При этом он отказался признать, что проиграл выборы своему «левому» сопернику Луису Инасиу Лула да Силва, который с трудом одержал победу во втором туре, набрав 50,9% голосов против 49,1% у Болсонару.