Սաուդյան Արաբիայի զարգացման հիմնադրամը համաձայնագիր է ստորագրել Թուրքիայի կենտրոնական բանկում 5 միլիարդ դոլարի ավանդ դնելու մասին։
Հիմնադրամի տվյալներով՝ որոշումը կայացրել են Սաուդյան Արաբիայի թագավոր Սալման բեն Աբդելազիզ Ալ Սաուդը եւ թագաժառանգ Մուհամմեդ բեն Սալման Ալ Սուդը։
Փաստաթուղթը ստորագրել են Սաուդյան Արաբիայի զբոսաշրջության նախարարը, Սաուդյան Արաբիայի զարգացման հիմնադրամի նախագահ Ահմեդ ալ-Խաթիբը եւ Թուրքիայի կենտրոնական բանկի ղեկավար Շահապ Քավջիօղլուն։
«Պայմանավորվածությունը ոչ միայն վկայում է Սաուդյան Արաբիայի եւ Թուրքիայի Հանրապետության ժողովուրդների եւ իշխանությունների միջեւ սերտ համագործակցության եւ պատմական կապերի, այլեւ Թուրքիայի ներուժիի զարգացման ջանքերին աջակցելու Էր-Ռիադի նվիրվածության մասին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Այլ կերպ ասած, այս համաձայնագիրը նշանակում է աջակցություն Թուրքիայի տնտեսական եւ սոցիալական աճին, ինչպես նաեւ կայուն զարգացմանը, հավելել են սաուդյան հիմնադրամում։

Фонд развития Саудовской Аравии подписал соглашение о размещении депозита на сумму 5 млрд долларов в Центральном банке Турции.
Как сообщили в Фонде, решение принято королем Саудовской Аравии Салманом бин Абдельазизом Аль-Саудом и наследным принцем Мухаммедом бин Салманом аль-Суудом.
Подписи под документом поставили министр туризма Саудовской Аравии, председатель Фонда развития Саудовской Аравии Ахмед аль- Хатиб и глава Центробанка Турции Шахап Кавджиоглу.
«Договоренность - этом не только свидетельство тесного сотрудничества и исторических связей народов и властей Саудовской Аравии и Турецкой Республики, но и демонстрация приверженности Эр-Рияда поддержке усилий по наращиванию потенциала Турции», - следует из сообщения.
Иными словами, это соглашение означает поддержку экономического и социального роста, а также устойчивого развития Турции, добавили в саудовском Фонде.