Բրիտանական Exmoor Squirrel Project կազմակերպությունը տեղի ռեստորանատերերին առաջարկել է գորշ սկյուռներին մատուցել ռագուի, կարկանդակների եւ խորովածի մեջ:
«Ես նախկինում կերել եմ մոխրագույն սկյուռ՝ մաշկը հանելուց հետո,եւ այն շատ հաճելի համ ունի՝ նապաստակի պես։ Իդեալական է թողնել դանդաղ կրակի վրա կաթսայի մեջ եւ ուտել շոգեխաշած վիճակում»,-ասել է նախագծի ղեկավարներից մեկը՝ Քերի Հոուզգուդը։
Կազմակերպությունը նաեւ կոչ է անում տեղացիներին դադարեցնել գորշ սկյուռներին կերակրելը, իսկ որոշ դեպքերում թակարդներ տեղադրել այգիներում կամ սիզամարգերում՝ կրծողներին բռնելու համար:
Բնապահպաններն ասում են, որ կարմիր սկյուռները, որոնք մոտ տասը հազար տարի ապրել են Մեծ Բրիտանիայում, կարող են անհետանալ մեկ տասնամյակի ընթացքում՝ ինվազիվ մոխրագույն սկյուռի պատճառով:
Մոխրագույն սկյուռները ծառերից հանում են կեղեւը՝ տակի հյութին հասնելու համար, եւ դրանով իսկ լուրջ վնաս են հասցնում անտառներին։ Նրանք նաեւ կրում են սկյուռի ջրծաղիկի վիրուս, նրանց համար վտանգավոր չէ, բայց մահացու է կարմիր սկյուռների համար։

Британская организация Exmoor Squirrel Project предложила местным рестораторам подавать серых белок в рагу, пирогах и шашлыках. Это поможет бороться с инвазивным видом, который вытесняет местных рыжих белок.
«Я уже ела серую белку раньше, после того, как сняла с нее шкуру, и на вкус она очень приятная — дичь, как кролик. Идеально оставить в мультиварке и съесть в тушеном виде», — рассказывает одна из руководителей проекта Керри Хоузгуд.
Организация также призывает местных жителей прекратить кормить серых белок, а в некоторых случаях, при надлежащем обучении, устанавливать ловушки в садах или на газонах, чтобы отлавливать грызунов.
Защитники природы говорят, что рыжие белки, которые жили в Великобритании около десяти тысяч лет, могут вымереть в течение одного десятилетия из-за инвазивной серой белки.
Серые белки сдирают кору с деревьев, чтобы добраться до сока под ней, и тем самым наносят серьезный вред лесам. Они также переносят вирус оспы белок, который не опасен для них, но смертелен для рыжих белок.