Ներկայացուցիչների պալատը միաձայն քվեարկել է COVID-19-ի ծագման վերաբերյալ հետախուզական տվյալների գաղտնազերծման օգտին։
Օրինագիծը, որը հավանության է արժանացել 419 կողմ ձայներով (ոչ ոք դեմ չի քվեարկել), կուղարկվի նախագահ Ջո Բայդենին՝ ստորագրման համար։
Դեբատները ընթացել են ըստ էության եւ երկար չեն տեւել։ Դրանց էությունն այն է, որ ամերիկացիները հարցեր ունեն այն մասին, թե որտեղից է առաջացել մահացու վիրուսը եւ ինչ կարելի է անել ապագայում բռնկումները կանխելու համար:
«Ամերիկյան հասարակությունն արժանի է պատասխանների COVID-19 համավարակի բոլոր ասպեկտների վերաբերյալ»,-ասել է պալատի հետախուզության հարցերով հանձնաժողովի ղեկավար, հանրապետական Մայքլ Թյորները:
Նրա խոսքով՝ դա ներառում է հարցեր այն մասին, թե ինչպես է ստեղծվել այս վիրուսը եւ, մասնավորապես, արդյոք դա բնական երեւույթ էր, թե լաբորատոր գործունեության արդյունք։
Գաղտնազերծման պահանջը հատուկ ուշադրություն է դարձնում Չինաստանի Ուհան քաղաքում վիրուսաբանության ինստիտուտի հետ կապված տեղեկատվությանը: Փաստաթուղթը մատնանշում է  պոտենցիալ կապը  այնտեղ կատարված հետազոտությունների եւ COVID-19-ի բռնկման միջեւ, որը ԱՀԿ-ն համավարակ է հայտարարել 2020 թվականի մարտի 11-ին:
Ամերիկյան հետախուզական ծառայությունները համաձայն չեն այն հարցում, թե արդյոք տեղի է ունեցել վիրուսի լաբորատոր արտահոսք, թե այն կենդանիներից անցել է մարդու:
Փորձագետների կարծիքով՝ կորոնավիրուսի համավարակի ծագման մասին ճշմարտությունը, որը խլել է ավելի քան մեկ միլիոն ամերիկացիների կյանք, լավագույն դեպքում հայտնի կդառնա երկար տարիներ հետո կամ կարող է հավերժ գաղտնիք մնալ:

According to experts, the truth about the origin of the coronavirus pandemic will be known after many years at best, or it may remain a secret forever…
The US House of Representatives voted unanimously to declassify intelligence on the origins of COVID-19.
The respective bill, which passed with 419 votes in favor—and none against, will be sent to President Joe Biden for his signature.
The House debates on the matter went on essentially and did not last long. Their bottom line was that Americans have questions about where the deadly virus originated and what can be done to prevent future such outbreaks.
The American public deserves answers about all aspects of the COVID-19 pandemic, said Republican Party member Mike Turner, Chairman of the House Permanent Select Committee on Intelligence.
According to him, this includes questions about how this virus was created and, in particular, whether it was a natural phenomenon or the result of laboratory activity.
The declassification request specifically addresses information related to the Wuhan Institute of Virology, in China. The document points to a potential link between research conducted there and the outbreak of COVID-19, which the World Health Organization declared a pandemic on March 11, 2020.
US intelligence agencies disagree on whether the virus was leaked in a lab or whether it passed from animals to humans.
According to experts, the truth about the origin of the coronavirus pandemic, which has killed more than a million Americans, will be known after many years at best, or it may remain a secret forever.