ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը հայտարարել են եւս մեկ նավի վերանվանման մասին՝ օվկիանոսագետ-կոնֆեդերատի հետ կապից ազատվելու համար, հայտնում է Fox News-ը։
ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը կվերանվանեն օվկիանոսագրական հետազոտական USNS Maury նավը, որը կրում է Մեթյու Ֆոնթեյն Մորիի անունը։
Շատերը Մորիին համարում են պատմության մեջ օվկիանոսագիտության կարեւորագույն առաջամարտիկներից մեկը:
Նա տասնամյակներ շարունակ հարգված սպա է եղել ԱՄՆ ռազմածովային ուժերում, մինչեւ քաղաքացիական պատերազմի սկիզբը, երբ հրաժարվել է կռվել իր հարազատ նահանգի դեմ եւ միացել է Համադաշնությանը:
USNS Maury-ը կվերանվանվի ի պատիվ 20-րդ դարի քարտեզագիր եւ օվկիանոսագետ Մարի Թարփի, որն առաջին անգամ քարտեզագրել է Ատլանտյան օվկիանոսի հատակը:
Ներկայումս սկսվել է ռազմական օբյեկտների, նավերի եւ այլ օբյեկտների՝ կոնֆեդերատներից ոգեշնչված անվանումները հեռացնելու եւ նոր անուններով կոչելու գործընթաց:
Հինգշաբթի օրը Պենտագոնը հայտարարել է, որ սպառազինությունների ձեռքբերման եւ պահպանման հարցերով պաշտպանության փոխնախարար Ուիլյամ Լա Պլանտը պաշտպանության նախարարությանը հանձնարարել է առաջնորդվել անցյալ ամառ Օբյեկտների անվանակոչման հանձնաժողովի կողմից տրված վերանվանման առաջարկներով:
Պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ կոնֆեդերատների անունով բազաների անվանափոխությունը կատարվել է «Հարավում Ջիմ Քրոուի օրենքների ծաղկման ժամանակաշրջանում» (ռասայական տարանջատման մասին օրենքներ - խմբ.)՝ փորձելով ստանալ աջակցություն հարավցիներից՝ անտեսելով սեւամորթ զինվորականների շահերը։

Военно-морской флот США объявил о переименовании еще одного судна, чтобы избавиться от ассоциации с его тезкой-конфедератом, передает Fox News.
ВМС США переименуют океанографическое исследовательское судно USNS Maury, которое было названо в честь Мэтью Фонтейна Мори.
Многие считают Мори одним из самых выдающихся пионеров океанографии в истории.
Он был уважаемым офицером ВМС США на протяжении десятилетий до начала Гражданской войны, когда он отказался воевать против своего родного штата и присоединился к Конфедерации.
Судно USNS Maury будет переименовано в честь Мари Тарп, картографа и океанографа XX века, которая впервые нанесла на карту дно Атлантического океана.
В настоящее время идет процесс удаления названий военных объектов, кораблей и других объектов, которые были вдохновлены конфедератами, и принятия новых названий.
В четверг Пентагон объявил, что Уильям Лаплант, заместитель министра обороны по вопросам приобретения и поддержания вооружений, дал указание Министерству обороны продвигаться вперед в выполнении рекомендаций по переименованию, сделанных Комиссией по наименованию объектов летом прошлого года.
Министерство обороны заявило, что переименование баз в честь конфедератов было сделано во время «расцвета законов Джима Кроу на Юге» (законы о расовой сегрегации – ред.), в попытке заручиться поддержкой южан, игнорируя интересы чернокожих военнослужащих.